Törökország esetleges szíriai beavatkozásának motivációi

Fotó: Reuters
Fotó: Reuters

Több egybehangzó hír szerint Törökország a régóta hangoztatott biztonsági zóna kiépítésére készül Szíriában, ezzel behatolva az ország területére és biztosítva határainak biztonságát. Nézzük, milyen motivációk húzódnak Ankara szándékai mögött.

Az Iszlám Állam aktivitása Szíriában, illetve – és főleg – a szíriai kurd erők megerősödése az ország északi részein a török vezetést aktívabb magatartásra késztetik az Iszlám Állam elleni harcban, illetve a szíriai polgárháborúban.

Törökország Aszad ellen pozicionálja magát, és bőszen támogat egyes, a rezsim ellen harcoló csoportokat. Ami azonban még inkább aggasztja Ankarát, az nem más, mint egyfelől az Iszlám Állam aktivitása a szír-török határ mentén, illetve a kurdok megerősödése, amellyel az önnálló államiság követelése nagyobb hangsúlyt kaphat, és felerősítheti Törökország tizennégy milliós kurd lakosságának követeléseit.

A kérdésben mind bel,- mind külpolitikai tényezők fontos szerepet játszanak. Belpolitikai szempontból a június 7-i választások következményeit kell szemügyre vennünk. Az AKP (Igazság és Fejlődés Pártja) tizenhárom évnyi egyedüli kormányzás után 2015-ben nem volt képes megszerezni a szavazatok abszolút többségét, ezzel pedig kénytelen koalíciós partnert találnia magának, amely sem nem kívánatos, se nem egyszerű feladat. A két legfőbb ellenzéki párt, a CHP (Köztársasági Néppárt) és MHP (Nemzeti Cselekvés Pártja) nem bizonyul ideális koalíciós partnernek, komoly nézeteltérések állnak fenn mindhárom között.

Ebben a felállásban az AKP-nek (és Recep Tayyip Erdogan elnöknek) az egyetlen kívánatos forgatókönyv egy új választás kiírásának elérése lehet, amelyen több közvélemény-kutatás adatai szerint is elérhető lehet az abszolút többség, ezzel az egyedüli kormányalakítás. Ahhoz, hogy egy ismételt választásnak megfelelő társadalmi támogatottsága legyen, Erdogannak és a török vezetésnek elegendő, ha képes bebizonyítani, hogy egy koalíciós kormány (főleg egy valószínűsíthetően nagy mértékben törékeny koalíció) képtelen lenne megbirkózni a fennálló kül- és belpolitikai problémákkal. Csakis egy erőskezű, egypárti, stabil kormány képes arra, hogy biztosítsa Törökország biztonságát. A szíriai helyzet török szempontból való bizonytalansága, a kurdok erősödése, és az Iszlám Állam aktivitása (és a sort még folytathatnánk) kétségtelenül meggyőző tényező lehet, amennyiben sikerül megfelelően tematizálni.

A cikk folytatása>>>

kitekinto.hu