Márvány-tengeri régió ételkóstoló receptek – Szegedi Ági

Mamzana 

Hozzávalók (4 személyre):

2 db nagy padlizsán
2 db nagy kápia paprika
2 db zöldpaprika
1 db közepes méretű paradicsom
2 csipet petrezselyem
2 gerezd fokhagyma
1 ek. almaecet
2 ek. olívaolaj (extraszűz)

A padlizsánt villával megszurkáljuk, forró sütőben (sütőpapírra téve) kissé szenesre sütjük. Ha kihűlt, meghámozzuk, felaprítjuk.

A kápia paprikát egy másik tepsiben szintén addig sütjük, míg a héja itt-ott fekete nem lesz. Nylonzacskóba tesszük, abban hagyjuk kihűlni, mert a gőzben szinte “ledobja” a héját. Ezt is meghámozzuk, kicsumázzuk, felaprítjuk.

A paradicsomot pár pillanatra forrásban lévő vízbe dobjuk, átforgatjuk, majd hideg (legjobb, ha jeges) vízbe tesszük, így könnyen megszabadulunk a héjától. Felkockázzuk.

A zöldpaprikát kicsumázzuk, szintén felkockázzuk.

A fokhagymát összezúzzuk, a petrezselymet felaprítjuk.

A zúzott fokhagymát elkeverjük az olívaolajjal, ecettel és a sóval. (Ha nem használunk fokhagymanyomót, legegyszerűbb, ha sóval zúzzuk krémesre a fokhagymát, így külön már nem kell sózni.)

Az összes hozzávalót összekeverjük, a dresszinggel ízesítjük, végül meghintjük petrezselyemmel.

Afiyet olsun!

İstanbul pilavı

Hozzávalók (4 személyre):

2 pohár rizs (a pohár 2 dl-es)
15 dkg zöldborsó
30 g vaj
1/2 csirkemell
15 g pisztáciabél
30 g mandulabél
1 ek. étolaj
1-2 csipet sáfrány
1/2 tk. kurkuma
1/2 tk. őrölt gyömbér
só, bors
4 pohár húslé
1 db kisebb vöröshagyma, szemes bors (opcionális)

A rizst megmossuk, leöntjük meleg, sós vízzel, melyben 20-30 percig állni hagyjuk.

A csirkemellet sós vízben feltesszük főni. (Adhatunk a vízhez pár szem egész borsot, egy kisebb vöröshagymát.) A zöldborsót egy másik edényben, szintén sós vízben megfőzzük. A csirkehúst kivesszük a levéből, hagyjuk hűlni, majd felkockázzuk. A sáfrányt beáztatjuk egy kevés forró vízben.

A mandulát és a pisztáciát (amennyiben nem hámozott) forró vízbe dobjuk, egy-két percig benne hagyjuk, ezután ki tudjuk nyomni a héjából. Mindkettőt megpirítjuk egy kevés étolajon (ha bármelyik pirított, akkor azt nem kell).

4 pohár húslevest forrásig hevítünk, közben egy másik fazékban megolvasztjuk a vajat, rádobjuk a magvakat és a rizst. Addig pirítjuk, míg a rizs üveges nem lesz. Ekkor beleöntjük a sáfrány leszűrt levét, hozzáadjuk a fűszereket és a csirkehúst, majd felengedjük a húslével. Ha szükséges, utánasózzuk. Alacsony fokozatra állítjuk a tűzhelyet, lefedjük az edényt, és addig nem nyúlunk hozzá, míg az összes lé el nem főtt a rizs alól. Elzárjuk a tűzhelyet és a fazekat lefedve hagyjuk még 10-15 percig. Legvégül villával átkeverjük és hozzáadjuk a zöldborsót is. Díszíthetjük néhány szem pirított mandulával, pisztáciával.

Afiyet olsun!

Pırasalı börek (Póréhagymás börek)

Hozzávalók (4-6 személyre):

1 csomag yufka tészta (török boltban kapható)
1 egész tojás
1/2 pohár étolaj
1/2 pohár joghurt
1/2 pohár tej

A töltelékhez:

4 ek. étolaj
1 kg póréhagyma
2 szál sárgarépa
só, bors, pirospaprika

A tetejére:

szezámmag
çörek otu (kerti katicavirág mag, hívják feketeköménynek, fekete hagymamagnak is) – opcionális

Először elkészítjük a tölteléket: a póréhagymát megpucoljuk, megmossuk, hosszában félbevágjuk, majd felszeleteljük. A sárgarépát meghámozzuk, lereszeljük. Egy edényben felforrósítjuk a 4 ek. étolajat, rádobjuk a póréhagymát és a sárgarépát. Sózzuk, fűszerezzük, megdinszteljük, ezután félretesszük hűlni.

Egy tálkában felverjük a tojást 1-2 csipet sóval, elkeverjük először az étolajjal, majd a joghurttal, végül a tejjel. A yufkából egy lapot (ha nagyon vékony, akkor kettőt) lisztezett gyúródeszkára terítünk. Egy ecset, vagy kenőtoll segítségével lekenjük a joghurtos keverékkel. Megszórjuk a töltelékkel, majd attól függően, hogy mekkora böreket szeretnénk, min. 12-14 cm-es (de lehet szélesebb is, úgy nagyobb lesz a süteményünk) csíkokra felvágjuk. Egy-egy csíkot felcsavarunk, mint a rétest, ezután pedig csigavonalban feltekerjük, a végét kissé alányomjuk, ne folyjon ki a töltelék. Olajozott vagy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük és addig ismételjük a műveletet, míg tart a yufka és a töltelék.

A kész tekercsek tetejét lekenjük a maradék joghurtos keverékkel, végül megszórjuk szezámmaggal és – ha van – kertikaticavirág-maggal is. 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 40 percig sütjük, szép pirosra.

Afiyet olsun!

Mafış tatlısı (Szirupos masnik)

Hozzávalók (4-6 személyre):

A tésztához:

1 db tojás
1 török teáspohár (120 ml-es) étolaj
1 török teáspohár joghurt
2,5 pohár (2 dl-es) liszt
1 csomag sütőpor

A sziruphoz:

2 pohár kristálycukor
1,5 pohár víz
pár csepp citromlé

olaj a sütéshez

Először a szirupot készítjük el. A vizet a kristálycukorral feltesszük forrni. Amikor felforrt, a tűzhelyet alacsony fokozatra állítjuk, és még legalább 10 percig gyöngyöztetjük a szirupot. Közben belefacsarunk néhány csepp citromlevet. Félretesszük hűlni.

Egy tálban habverővel felverjük a tojást az étolajjal, majd hozzákeverjük a joghurtot és a sütőport is. Apránként hozzáadjuk a lisztet, és viszonylag lágy tésztát dagasztunk. Hagyjuk kicsit pihenni.

Lisztezett deszkára borítjuk a tésztát, a tetejét is megszórjuk liszttel, majd kinyújtjuk, nem túl vékonyra (kb. 0,5 cm vastagságúra). Éles késsel hosszában csíkokra vágjuk, ezután keresztben kb. 2-3 cm szélességben felszeleteljük. Az így kapott kis téglalapokat középen összenyomjuk. Ha ez nehezen megy, meg is csavarhatjuk középen, ettől masni formát kapnak.

Egy serpenyőben étolajat forrósítunk, de nem túl forróra, nehogy megégjen a sütemény. Odakészítjük a hideg szirupot is, szűrőkanalat, valamint egy másik tálat a kész masniknak. Beleteszünk egy adag süteményt az olajba, mindkét oldalát szép pirosra sütjük, majd a szűrőkanállal lecsepegtetjük róla az olajat, és rögtön beledobjuk a hideg szirupba. Átforgatjuk néhányszor, ezután átszedjük a másik tálba. Minél tovább hagyjuk a masnikat a szirupban, annál puhábbak, de annál édesebbek is lesznek. Tálaláskor megszórhatjuk kókuszreszelékkel, vagy bármilyen, apróra vagdalt csonthéjassal (dió, mogyoró, pisztácia).

Afiyet olsun!


Szegedi Ági / Türkinfo