Kilenc milliárd dollárt veszíthet Törökország

545641_407277272637064_58500203_nTarik Demirkan újságíró szerint politikai játszma része és az olajbiznisz húzódhat meg az orosz bombázógép lelövése mögött.

Tarik Demirkan egyetemista korában került Magyarországra, itt vált újságíróvá és itt házasodott meg. Azóta hol Törökországban, hol Magyarországon él családjával. A BBC és a CNN hírcsatornáknak tudósít török nyelven. Az elmúlt napokban szülőföldjén járt, és személyes benyomásokat szerzett a világsajtót bejárt török-orosz eseményekről.

A Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában elmondta: Törökország hagyományosan nem rendelkezik jó kapcsolatokkal Oroszországgal, a történelem során konkurens hatalmak voltak. Az utóbbi időben azonban a két ország egymásra talált – hasonló politikai pályán mozogtak, gazdaságilag kiegészítették egymást.

Az orosz gép lelövése után a török államelnök tekintélye megnőtt. Eddig a törökök több mint hetven százalék ellenezte Recep Tayyip Erdogan tervét, hogy elnöki rendszert vezessen be, az utóbbi egy hónap alatt azonban a támogatók aránya 53 százalékra nőtt.

Tarik Demirkan kiemelte annak fontosságát is, hogy olajterületről van szó, s a Közel-Keleten minden lépés mögött – közvetve vagy közvetlenül – az olajkincs, a földgáz a magyarázat. Az észak-szír területeken az oroszok, a törökök, a szírek, az angolok támadják az Iszlám Állam hadállásait, mert vélhetően ez a szűk terület lesz a katari földgáz szállításának végső állomása. A harc most azért zajlik, hogy Európa hogyan, honnan és ki által kapja az energiaforrást.

A cikk folytatása>>>

ma.hu