Ha végre kibékülnének, elkezdhetnének jobban élni

Ciprus 1974-ben kettészakadt török és görög részre. A konfliktus lebénította a gazdaságot, de a közelmúlt ígéretes újraegyesülési tárgyalásai nyomán az üzleti szféra és a magánszektor is fellendülésben reménykedik.

A konfliktus feloldásának fő nyertese az idegenforgalom lenne. Anna és Orhan egy török és egy görög idegenvezető, akik közös túrákat szerveznek a Famagusta nevű régi kikötőbe, amely a két nép békés egymás mellett élésének helyszíne volt évszázadokon keresztül.

– Csináljuk – nem előnyökért, nem a pénzért, hanem a közös jövőnkért, hogy a gyerekeink és az unokáink már egy jobb országban éljenek – mondta az Euronewsnak Orhan.

A városnéző túra a konfliktus egyik emlematikus helyszínén ér véget. Varosha a város fürdőnegyede. A török hadsereg ellenőrzése alatt áll, elhagyatottan, görög lakói 43 éve menekültek el. Varosha szellemvárosában tilos forgatni, a hely Ciprus megosztottsághának szimbóluma. Egy esetleges újraegyesítés után viszont egy új korszak jelképe lehetne

Andreas és Ceren szintén vegyes pár, építészmérnökök, akik ambíciózus rekonstrukciós tervet készítettek.
Famagusta ökovárossá alakítása remek példa lehetne a fenntartható fejlesztésre, ugyanakkor az újraegyesítés jelképe is lehetne.

– Egy civilizációs és kereskedelmi csomópont lehetne a mediterrán tengerpart mentén – mondta Andreas. – Cél lenne a meglévő épületek, műemlékek megőrzése, ugyanakkor az ökológiai teljesítmény és az infrastruktúra szempontjából abszolút huszonegyedik századi lenne.

Az integrációt a ciprusi üzleti szféra is üdvözölné a sziget mindkét felén.

Folytatás

Forrás: hu.euronews.com