Vajon a Mikulás török?

Forrás: flickr.com

Erre a kérdésre röviden annyit mondhatunk, nem. Viszont Szent Miklós, akiről a Mikulást elnevezték, Myrában született, mely Törökországban található, az Égei-tenger partján, és mai neve Demre. Így máris van bizonyítékunk arra, hogy a Mikulás török.

Azután van egy régi török mondás: „Nincs lakás erkély nélkül, nincs férfi pocak nélkül” (Balkonsuz ev, göbeksiz erkek olmaz), amely szintén ezt támasztja alá. A Mikulást mindenki ismeri és mindenki szereti barátságos, pocakos kinézete miatt. Vagy ahogy a törökök mondják, a Mikulás nem is Mikulás pocak nélkül. Talán ez a mondat is tehet arról, hogy milyen kép alakult ki az emberekben a Mikulásról.

De ássunk csak egy kicsit mélyebbre! Mi a helyzet a klasszikus piros és fehér ruhával? Nem úgy néz ki ebben a meleg, bolyhos kabátban és sapkában, mint egy király? Klasszikus ruhája, ha úgy vesszük, olyan, akár az oszmán szultánok kaftánja, nem igaz? Dehogynem. És ne feledkezzünk meg legismertebb jellemzőjéről, a szakállról sem, mely a törököknek szintén fontos jellemzője. Szakállal ábrázolják Szent Miklóst a legtöbb ikonon, festményen, így már nem is lehet nagyon megkérdőjelezni a Mikulás eredetét.

Forrás: flickr.com

Most, hogy már egy csomó bizonyítékot hoztunk fel arra vonatkozóan, hogy a Mikulás török, beszéljünk egy kicsit segítőiről, a manókról is. Semmi sem olyan manós, mint a hegyes orrú cipő, és ez újabb jele annak, hogy a Mikulás török, ugyanis a törökök kézzel varrott bőr cipője, a çarık, melyet a helyi kézművesek készítenek többféle színben, szintén hegyes orrú!

Forrás: The Guide Istanbul

Kollár Kata – Türkinfo