Új regénye miatt támadják Orhan Pamukot

Kép forrása: commons.wikimedia.org

A pestis éjszakái címmel jelent meg az év elején Törökországban a Nobel-díjas Orhan Pamuk új regénye. Az ügyészség egy beadvány nyomán kezdett vizsgálódni, amely azzal vádolta az írót, hogy új regényében megsértette a modern országalapító Kemal Atatürköt és a török zászlót, ezzel pedig gyűlöletet és ellenségeskedést szított.

Az író közleményében leszögezte, hogy könyvében nincs olyan szöveg, amely Atatürkre utalna, és végeredményben az ügyészség is arra jutott, hogy közvetlen sértés nem szerepel a könyvben, és az abban megjelenő szereplő egy olyan személy, akit szeretet övez. Az ügynek viszont ezzel még nem lett vége, mert a beadványt benyújtó ügyvéd fellebbezett. Az eljáró hatóság helyt is adott annak, mivel úgy vélte, hogy a könyv egyes megjegyzései sértőnek minősíthetők, és emiatt Orhan Pamukot bíróság elé kellene állítani. (Az írót nem először vádolták a törökség megsértésével, 2005-ben egyszer már perbe fogták egy interjú miatt, erről ITT írtunk részletesebben.)

A pestis éjszakáiról a Nobel-díjas író korábban elmondta, hogy már negyven éve tervezte a könyvet, az elmúlt négy évben írta meg, és véletlen, hogy a megjelenése egybeesett a koronavírus-járvánnyal. A regény egy ottomán kormányzóról, egy orvosról és egy őrnagyról szól, akik egy fiktív szigeten, Mingeren veszik fel a harcot a járvány ellen. Pamuk kezdetben arra számított, hogy a történet egy olyan világban játszódik, ami az embereket nem nagyon izgatja majd, de hirtelen kitört a Covid-járvány, és a világ testközelből élte át azt, amiről a regényében írt.

Pamuk még márciusban beszélt arról, hogy megkapta mindkét oltását, ami alapvetően változtatta meg a hangulatát, erővel és derűlátással töltötte el, és már nem gondol örökké arra, hogy a járványban fog meghalni. Mesélt arról is, hogy már a következő könyvén dolgozik, ami egy művészről fog szólni: „A főhős hasonlítani fog rám, és Isztambulban fog élni”.

Forrás: konyvesmagazin.hu