Side bizonyítottan vallási központ volt

Fotó: Kollár Kata

A „köldökkő” (omfalosz kő), melyet Antalya tartomány déli részén, Manavgatban találtak, azt bizonyítja, hogy a régióban jósda működött. Az ispartai Süleyman Demirel Egyetem professzora, Mehmet Özhanlı elmondása szerint a közelmúltban végzett vizsgálatok is ezt támasztják alá.

A köldökkövet 2001-ben egy ásatás során találták meg Side szomszédságában. Az eredeti kő egy meteorit volt, melynek több márványból készült másolatát is elkészítették. A Sidében talált kő ezen másolatok egyike, melyet ma a Side Múzeumban lehet megnézni.

Özhanlı 2007 óta végez vizsgálatokat a kövön, amiről tanulmányt is írt. Munkájának köszönhető, hogy Sidét elismerték mint vallási központot. A professzor arról is beszámolt, hogy a köldökkő általában a templom tetején vagy a közepén helyezkedett el, és a jövendőmondók nagy erőt tulajdonítottak neki.

A Sidében talált kő közel 40 centi magas, egy kígyó ábrája és egyéb díszítőelemek láthatók rajta.

A közelmúltban feltárt templom mellett volt egy másik templom is, amelyet Apolló istennek és Athéné istennőnek ajánlottak. A kő, amelyet Side Büyükhamamban találtak egy ásatás alkalmával, azt mutatja, hogy Side templomainak több funkciója is volt. Az emberek nem csak imádkoztak bennük, hanem jóshelyek is voltak. A tanulmányok azt bizonyítják, hogy Sidében egy női jövendőmondó tevékenykedett, aki Apolló isten templomát használta jóslása színhelyéül.

Az, hogy egy szent követ találtak Sidében egy olyan templomban, amelyben jóslás is folyt, tovább növeli a hely népszerűségét a turisták körében.

Sok város magáénak akarja

A professzor arról is beszélt, hogy az omphalos görög szó: az „om” központot, a „phalos” köldököt jelent. A köldök az ember közepe, azon keresztül tud életben maradni, tehát az omfalosz ezt szimbolizálja, és azt, hogy ez a világ közepe. Ez az, amiért olyan sok város meg akarja magának szerezni ezt a követ.

A jóshelyek közül a legismertebb az ókori Delphoi. Anatóliában azonban több ilyen helyet is megemlíthetünk, Didim, Claros, Patara és most már Side is közéjük tartozik.

Mi az omfalosz kő?

Az ókortól kezdve az emberek mindig is kíváncsiak voltak arra, hogy milyen alakú a világ, hol van a központja és kik élnek ott. Ahhoz, hogy megértsék, legendákat találtak ki. Az egyik ilyen szerint a világ koronghoz hasonlít, lapos, óceánok veszik körül, és az omfalosz a közepe. Ahhoz, hogy megtudja, hol van a világ közepe, Zeusz két sast repített fel a korong két oldalán, a madarak az omfalosz kőnél találkoztak, így az a terület lett a világ közepe.

Forrás: Hürriyet Daily News

Fordította: Kollár Kata – Türkinfo