Side, ókori város számos történelmi emlékkel – 3. rész

Az ókori Sidében tett képzeletbeli utazásunk utolsó részéhez érkeztünk.

Még mielőtt elindulnánk a kikötő felé, időzzünk egy kicsit az agóra környékén.

A félsziget legkeskenyebb pontján található az ókori színház, mely a legjobb állapotban fennmaradt építménye a városnak. Néhány évvel ezelőtt kezdték meg a teljes helyreállítását, és most már mindenki számára látogatható. A színházat az agóra szomszédságában találjuk, de bejárata az épület másik oldalán van. A színház 15 000 ember befogadására alkalmas és az ókori római színházakra jellemző részekből épül fel. A nézőtér két részből áll, az alsó részen 22 sorban ülhetnek az emberek, ez 11 szektorra van bontva, a felső részen 29 sor van, de ez a rész nem látogatható. A római kornak megfelelően főként gladiátor játékokat tartottak itt, de az állatokkal bemutatott showműsorok is népszerűek voltak. A kar és a közönség közé egy vastag falat húztak, ami egyrészt megóvta a nézőket a balesetektől, másrészt megakadályozta, hogy a víz elárassza a zenészeket, amikor egy tengeri csatajelenet zajlott épp a színpadon.

Közvetlenül a színház mellett található a Side egyik jelképévé vált hatalmas városkapu, mely a római korban Side központját jelentette. Jelenleg a kapu 13,5 méter magas, de az ókorban ennél sokkal magasabb volt. Napjainkban ezen a kapun keresztül halad az autós forgalom.

A kapu bal oldalán egy elegáns épület maradványait láthatjuk, melyet az i.sz. 4. században Vespasianus császár tiszteletére emeltek. Az épület középső fülkéjében Vespasianus császár szobra áll, a tőle balra és jobbra lévő fülkékben pedig női szobrokat láthatunk.

A kapun áthaladva – persze vigyázva nehogy az autók elsodorjanak bennünket – folytatjuk utunkat a kikötő felé. A színház szomszédságában még érdemes megnézni Dionüszosz görög isten templomát, illetve, ami látható belőle, ugyanis az i.sz. 2. században a színházat újjáépítették és ekkor a templom egy része egy pillér mögé került, így alig látszik belőle valami.

Ha már kellően elfáradtunk a nézelődésben, irány a kikötő! Egy kisebb bazársoron kell átvágnunk ahhoz, hogy elérjük a tengert. Itt a parton pálmafák alatt, egy padon ülve pihenhetünk és várhatjuk meg a naplementét, de ha még van energiánk az Apolló templom melletti templomokat és a bizánci bazilikát is megnézhetjük. Ezek sajnos egy kerítéssel el vannak zárva a turisták elől, de ha elég ügyesek vagyunk, akkor a kerítés rácsain keresztül is remek fényképeket készíthetünk.

És amit semmiképpen nem szabad kihagyni: naplementekor és esti kivilágításban megnézni az Apolló isten tiszteletére emelt templomot, mely Side másik jelképe.

Reméljük ez a képzeletbeli utazás mindenki számára felejthetetlen élményt nyújtott és talán jövő nyáron többen is útra kelnek, hogy személyesen is megcsodálják Sidét és ókori emlékeit.

Forrás: turkisharcheonews.net

Kollár Kata – Türkinfo