Milyen szerepet játszanak a török Bayraktar drónok az ukrán-orosz háborúban?

Forrás: tr.wikipedia.org

Míg a közelmúltban a török drónok több konfliktusban – Szíriától Líbián át Hegyi-Karabahig – bizonyították hatékonyságukat, ezúttal a terep kevésbé kedvező számukra, mondják a szakértők.

Ankara büszkeségeit, a török harci drónokat Ukrajna gyorsan bevetette Oroszország invázióját követően.

Kijev mintegy 20 Bayraktar TB2 típusú drónnal rendelkezett az orosz inváziót megelőzően, amelyeket a török hadsereg gyártott.

A viszonylag olcsó és hatékony drónoknak, Recep Tayyip Erdogan elnök volt az első számú értékesítőjük, aki a világ mintegy 15 országával kötött üzletet.

Az ankarai ukrán nagykövet rendszeresen tweetel képeket a török drónoknak tulajdonított légicsapásokról, amelyek orosz oszlopokat és tüzérséget céloztak.

„Ezek a TB2-es légicsapások a szárazföldi harcokhoz képest viszonylag kis számúak, de fontosak az ukrán morál szempontjából, pontosan azért, mert azt mutatják, hogy Oroszország nem ellenőrzi az égboltot teljesen”

– magyarázta Aaron Stein, a Foreign Policy Research Institute munkatársa.

„Az orosz légihadjárat zavarba ejtette a szakértőket, köztük engem is, akik azt a téves feltételezést tették, hogy sokkal aktívabbak lesznek Ukrajna felett”

– mondta Stein.

Ugyanakkor Stein azt jósolja, hogy az orosz légierő „valamikor a közeljövőben” le fogja győzni Ukrajna drónjait.

A 21. század AK-47-ese

Az elmúlt évek több konfliktusa jó lehetőséget nyújtott a török drónoknak a bizonyításra.

2020 novemberében Hegyi-Karabahban meghatározó tényezőt jelentettek a török drónok, ami Azerbajdzsán erőit előnyhöz juttatta Örményországgal szemben a vitatott hovatartozású régióban.

Egy évvel korábban pedig Líbiában döntő szerepet játszottak a lázadók parancsnoka, Halifa Haftár tábornok által a törökök támogatta tripoli kormány ellen indított elhúzódó offenzíva visszaverésében.

Törökország korábban drónokat vetett be a kurd fegyveresek és az Oroszország támogatta szíriai kormányerők ellen is.

„Kemény, megbízható, versenyképes”

– áradozott a Bayraktarról egy névtelenséget kérő nyugati versenytárs.

„Törökország feltalálta a 21. század Kalasnyikovját”

– tette hozzá, utalva a Szovjetunió által létrehozott AK-47-es puskára, amely könnyű használhatósága és olcsó ára miatt világszerte elárasztotta a háborús övezeteket.

Folytatás

Forrás: neokohn.hu