Ezen a napon: Rıfat Ilgaz és a mindenki által ismert Hababam Sınıfı

Vannak olyan szerzők, akiknek elég csak egy művét megemlíteni, és mindenki tudja, kiről van szó. Rıfat Ilgaz több mint 30 regény, 7 gyermekkönyv, 12 verseskötet szerzője. Művei miatt hónapokat töltött börtönben.

Ha őt akarjuk bemutatni, egy művéről fogunk a legtöbbet írni: a Hababam Sınıfı (Hababam osztály) címűről és ennek folytatásairól. 1911. május 7-én született Kastamonu megye Cide városában, 7 gyermekes család legkisebbjeként. Családneveként az 1934-es családi névre vonatkozó törvény alapján a szülőföldjének jelképéül is szolgáló Ilgaz-hegység nevét választotta, így lett teljes neve Mehmet Rıfat Ilgaz.

15 évesen írta első versét, melyet később, a 40-es években több lapban megjelent. Első teljes verseskötete Yarenlik (Közeli barátság) címen 1943-ban jelent meg. 1944-ben írt Sınıf (Osztály) címen írt verseskönyve miatt 6 hónap börtönbüntetésre ítélték.

Csak pár sor ebből a művéből:

Biz aynı gün hesaplardık hocamızla
şu kadar bin liranın ne getirdiğini,
yüzde beşten şu kadar senede.

Még aznap megszámoltuk a tanárunkkal

ennyi ezer líra mennyit is hozott,

öt százaléknyit ennyi év alatt.

Miután kiszabadult, a tanári pályáját fel kellett adnia, így az irodalom és újságírás töltette ki teljesen idejét. Következő két kötetét – az 1947-ben megjelent Yaşadıkça (Átélve) és az 1953-as Devam (Folytatás) címűt is – bevonták kiadásukat követően. Újra elítélték 5 és fél évre, és bár megbetegedett, illetve hamarosan teljes amnesztiát kapott, több hónapot letöltött büntetéséből.

A költő saját előadásában hallgathatunk meg több verset is, ha szeretnénk műveivel ismerkedni. Ebben a videóban például a Kulağımız Kirişte (A fülünk a húrokban) című versét adja elő, mely az idős korról szól.

 

1952-1960 között a Tan című magazinnak dolgozott riporterként és lektorként. 1959-ben írta meg a Hababam Sınıfı (Hababam osztály) című regényét a török oktatási rendszer kritikájaként. A művet 1966-ban az Ulvi Uraz színházi társulat, majd 1969-ben az Isztambul Színház állította színpadra, illetve 1975-ben a kor híres producere és rendezője, Ertem Eğilmez filmvászonra vitte. A vígjáték egy lusta osztályról szól, akik minden tanár eszén túl akarnak járni.

A rendező a színdarabban játszó sztárokkal is leült tárgyalni. Azonban a sokszereplős filmhez nem engedhették meg, hogy magas gázsit kérő színészeket foglalkoztassanak, így az akkor még ismeretlen Kemal Sunal kapta meg a szerepet. Róla több cikk olvasható a Türkinfo oldalain, többek között Kemal Sunal – a török vígjátékok koronázatlan királya című.

Az egyetlen, akkoriban is már sztárként ismert szereplő Tarık Akan, aki Ferit néven szerepel ebben a filmben is, ahogyan még 12 másikban. Őt a rendező fiaként szerette, és saját elhunyt fiának nevével játszatta, így állítva annak emléket.

A közelmúltban elhunyt Ayşen Gruda, aki ezt követően élete végéig számtalan filmben és sorozatban szerepelt, ebben a filmben kapott először szerepet.

Szintén először játszik együtt a későbbi évtizedek felejthetetlen párosa, Kemal Sunal és Şener Şen. Akkora sikere lett, hogy további négy folytatás született a történethez. A mai napig ezrek nézik meg az eredeti filmet és az azt követő további epizódokat. Sőt, a film új verziója 2019 májusában került mozikba, így új köntösben láthatja a közönség. Ennek előzetesét nézhetjük meg ebben a videóban. Rengeteg kritika éri, hogy meg sem közelíti az eredetit, de bizonyára a mai korosztályból újabb rajongókat fog szerezni a komédia.

 

Egy életen át a politikai tiltásokkal, a börtönnel, a betegséggel küzdő költő a verseit álnéven volt kénytelen többször kiadni.

1993. július 2-án közeli barátja, Asım Bezirci és további 34 társa Samsunban egy hotelben életét vesztette egy gyújtogatással elkövetett merénylet áldozataként. Ezt a hírt hallva Rıfat Ilgaz 5 nap múlva, 1993. július 7-én elhunyt. Ma Isztambulban a Zincirlikuyu temetőben nyugszik, barátja, Asım Bezirci mellé temetve.

Minden évben szülővárosában, Cidében fesztivállal emlékeznek rá.

 Erdem Éva – Türkinfo