Ezen a napon: Egy nő, aki maga volt a hatalom

A látványos széria az I. Szulejmán szultán utáni időkbe viszi el a nézőt, bemutatva Köszem szultána életét, aki – Hürrem szultána mellett – az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező nő volt az Oszmán Birodalom történetében. Ahmet szultán háremébe hozatnak egy görög lányt, Nasia-t, aki az uralkodó kedvence lesz. Az ártatlan, őszinte lány hamarosan megtapasztalja, milyen intrikák és harcok folynak a palotán belül a hatalom megszerzéséért. Bár állandó honvágyat érez, a szerelem mégis a palotában tartja. Ő maga is a cselvetések részévé válik, ám bátor fellépésével kivívja az elismerést, és később Köszem szultána néven az oszmán történelem egyik leghatalmasabb asszonya lesz. – írja a port.hu a népszerű sorozatról, melyet Törökországban Muhteşem Yüzyıl Kösem címen 2015–2017. között vetítettek, majd Magyarországon A szultána címmel 2016 szeptemberétől mutattak be. 

forrás: port.hu

Ki volt ez a rendkívül erős asszony, akit 1651. szeptember 2-án a háremben öltek meg, és így vált a történelem első olyan valide szultánájává, akit meggyilkoltak?

Nagyon fiatalon, mindössze 15 évesen került a palotába Görögországból I. Ahmet háremébe, kifejezetten gyermekszülési feladatra kiszemelve. Ez már kiemelt szerepet jelentett az udvarban, még fontosabb volt az a nő, aki fiúgyermeket szült, azaz a szultán lehetséges örökösének adott életet.

Köszem Mahpeyker szultánának négy fiú (Şehzade Süleyman, IV. Murad, Şehzade Kasım, I. İbrahim) és öt lány (Ayşe Sultan, Fatma Sultan, Gevherhan Sultan, Hanzade Sultan, Burnaz Atike Sultan) gyermeke is született. Nagyon fiatalon, 27 évesen lett özvegy.

Forrás: Sözcü

Önmagában ez is jelenthetné, hogy bekerül a történelemkönyvekbe, de ennél sokkal többet ért el: ő az egyik olyan anya, aki fiai és unokája uralkodása idején a kormányzati ügyekbe is aktívan beleszóló nő, azaz valide szultána volt. Nem is akár meddig: közel 30 évig volt kezében ez a hatalom.

Férjét nem fiai, hanem előbb annak testvére, majd egy másik anyától született fia váltotta a trónon. Köszem fia – sok küzdelem árán – csak 6 évvel később, 1623. szeptember 9-én lett szultán IV. Murád néven, amikor a válide ünnepély keretében visszaköltözött a Topkapı palotába. Mind „anyakirálynőként”, mind – fia fiatal kora miatt – államügyeket irányító gyámként 10 évig egyeduralma volt.

forrás: fikriyat.com

Később – a még egyetlen életben lévő fia – I. (Őrült) Ibrahim szultán, sőt – annak halála után – IV. Mehmed nevű unokája mellett ismét betöltötte ugyanezt a szerepet.

IV. Mehmed édesanyja azonban szintén erőskezű nő volt, és nagy riválisa anyósának. Annyira, hogy még annak meggyilkolásától sem riadt vissza. Gyilkosai elbújtak a hárem szekrényében, előbb megölték Köszem minden emberét, majd őt magát megfojtották egy kötéllel.

Köszem veszélyes és kegyetlen válide szultánaként szerzett hírnevet magának. Ellenfelei sátánnak nevezték. Ő azzal vágott vissza: ha kritikusai tehetnék, azonnal a helyére ülnének.

Ennél többen említik azonban jótékonysági tetteit. Mecsetet építtetett Üsküdarban, azzal együtt kutat, iskolát, fürdőt. Zarándokok útjába eső kutakat és Korán felolvasó helyeket létesített. Több ezer rászoruló étkeztetését oldotta meg. Úgy mondják, halála után Isztambulban 10 ezer ember maradt éhesen.

Egyik mondása leírja életét is: Ya iktidar olacaksın ya da hiç! – azaz Vagy te magad leszel a hatalom, vagy nem vagy semmi.

Erdem Éva – Türkinfo