Az Hagia Sophia

Isztambul egyik leghíresebb látnivalója az Hagia Sophia. A  Kelet és Nyugat határán elterülő, kupolákkal és minaretekkel teli Isztambul a James Bond írójának, Ian Flemingnek a kedvenc városa volt.

Az Oroszországból szeretettel, A világ nem elég, a Skyfall és más Bond-filmek jeleneteit is Isztambulban forgatták.

A város régi műemlékei közül a legismertebb az Hagia Sophia, amely már 80 éve múzeumként működik, de előtte több mint 1400 évig az istentisztelet legfőbb helyeként funkcionált.

Hagia

A bizánci császár, I. Jusztiniánusz parancsára 537-ben  templomot kezdtek  építeni. Jusztiniánusz a római időszak építészetének struktúráját meghaladó munkát akart látni. Úgy tartják, hogy a templom elkészülte után, mikor a császár először belépett,  ezeket a szavakat mondta: „Ah, Salamon! Legyőztelek!” – utalva ezzel a jeruzsálemi Salamon templomára.

1453-ban, mikor a Hódító Mehmed szultán elfoglalta Isztambult, a Hagia Szophia még mindig a világ legnagyobb épülete volt. A hódítás után egyből mecsetté alakították. A később épített Sultanahmet mecset (más néven Kék Mecset) megépítésénél az ihletet innen merítették.

Most pedig járjuk be sorra az Hagia Szophia részeit!

A császárok kapuja

Az Haghia Sophia legnagyobb kapuja. A bizánci császárok és családjuk ezen a bejáraton keresztül léptek be a templomba. Egy monda szerint Noé bárkájának megmaradt darabjaiból épült fel. Úgy tartják, hogy a hetedik században Hérakleiosz császár Kelet-Anatóliába ment, hogy felkutassa a hajót. A bejárat felett az Hagia Sophia egyik legszebb mozaikja, a Mindenható Jézus mozaik látható.

Omphalion

A bizánci császárok koronázási ünnepségét a  márványpadozat kör alakú mintázata körül tartották. A negyedik évszázadban a Római Birodalom Keleti- és Nyugatrómai Birodalomra való kettéválása utána a bizánciak magukat az ókori Róma természetes képviselőinek vélték. A szétszakadás után a keleti Bizánci Birodalom a nyugati Rómánál ezer évvel tovább maradt fent.

Mozaikok

Az Hagia Szophia emelete csodás mozaikoknak ad helyet. A leghatásosabbak egyike a 11. századi Zoé császárnő portréja. Zoé 50 évesen kötötte első házasságát, összesen három férje volt. Az első férje mérgezésben halt meg és úgy tartják, hogy férje halála napján már házasságot is kötött második férjével. A mozaikokat a férjek cserélődésével megváltoztatták.

A Kupola

Az Hagia Szophia kupolája a legnagyobb építészeti örökség. Az volt a cél a kupola megépítésénél, hogy az addigi összes létező kupolánál nagyobb és magasabb legyen. 558-ben egy földrengés alkalmával a kupola teljes egészében megsemmisült. A 40 helyen alátámasztott kupolán ma a Korán világosság szúrájának egyik verse látható.

Szultán Lodzsa

Az oszmán időkben a Hagia Szophia egész épületkomplexummá fejlődött. Az épülethez csatolt fontos rész a 18. században épített Szultán Lodzsa lett. Az uralkodó mindenkitől elzártan tudott itt imádkozni.

Izzadó oszlop

Annak ellenére, hogy a Hagia Szophiat ma már  vallási célokra nem használják, de egy I. Jusztiniánusz korából való babona ma is tovább él. A legenda szerint ha valaki belehelyezi hüvelykujját az oszlopon található lyukba és egy teljes kört ír le így a tenyerével, minden betegségtől megmenekül.

Forrás: bbc.com/türkce

Lantos Ágota – Türkinfo