A török kor tanúja – Még mindig várat magára a Király fürdő felújítása

A fürdő a Fő utca és a Ganz utca sarkán az 1900-as években (forrás: FSZEK, Budapest-gyűjtemény)

Jó ideje várja felújítását a török kor egyik legemblematikusabb fennmaradt budapesti épülete, a jelenleg is zárva tartó Király fürdő. A felújítási munkálatokat még nem kezdték meg, noha 2017-ben kiírták az ötletpályázatot, és ki is választották a legjobb tervezetet, de a tényleges átalakítási munka bizonytalan ideig várat magára.

Az épület legutoljára az 50-es években kapott teljes körű felújítást. Azóta voltak ugyan kisebb-nagyobb helyreállítási munkák, de mára igencsak rossz állapotban találjuk a fürdőt, amelynek története egészen a török hódoltság idejéig nyúlik vissza.

A török hadsereg 1541. augusztus 29-én csellel foglalta el Budát, és ezzel kezdetét vette a mintegy 150 éves hódoltsági időszak. Mivel a város katonai jellegű megszállásáról volt szó, elsősorban katonai célokat szolgáló épületeket, erődítéseket építettek, de szép számban találunk dzsámikat, mecseteket és fürdőket is.

„Budán a mecseteken, melyek közül egy-egy a mai vízi- és rácz-városban volt, s a fürdőkön kívül, a török mit sem épített” – írta Salamon Ferenc az 1864-ben megjelent Magyarország a török hódoltság korában című történeti munkájában.

A nyugalmasabb időszakokban sok török és nyugati utazó érkezett a városba, az itt eltöltött időről pedig útleírásaikban emlékeznek vissza. A fővárosban álló épületek közül elsősorban a budai fürdőkről írtak, hiszen ezeknek fontos szerepük volt a törökök mindennapi életében. Ennek ellenére a Király fürdőt csak keveset említik, pedig egy igencsak különleges épületről van szó.

A Király fürdő 1958-ban (forrás: Fortepan/Képszám: 02898)

A Király fürdő helyén a középkorban nem állott hasonló funkciójú épület, mint ahogyan például a mai Gellért, Rácz vagy Császárfürdő esetében. Ennek az volt az egyszerű oka, hogy a Vízivárosnak ez a területe nem rendelkezett közvetlen vízbázissal. A törökök emiatt kénytelenek voltak a városfalon kívül felépíteni fürdőiket, a Gellért- és a József-hegyi forráscsoport környékén. Ez azonban felvetette azt a kérdést, hogy egy ostrom idején, amikor teljesen körülzárják a várost, hogyan tisztálkodjanak majd? Emiatt döntöttek úgy, hogy a városfalon belül is építenek egy fürdőt, a mai Király fürdőt.

Folytatás

Forrás: pestbuda.hu