A ramadáni dobosok

Forrás: pixabay.com

Amikor leszáll az est és Isztambul utcái végre elcsendesednek, Ali Buldu elkezdi dobját ütni, hogy felébressze szomszédjait. Ezzel jelzi az embereknek, hogy megkezdődött a muszlimok szent hónapja, a Ramadán, a böjt és az imádkozás ideje.

Az 55 éves Buldu hagyományos oszmán viseltben járja a várost évek óta. Ez olyan tradíció, melyet már elődei is folytattak és most azt szeretné, ha a következő generáció is megismerné és ők is csatlakoznának a ramadáni dobosok táborához. Buldu a dobütőt nagybátyja halála után ragadta magához és most nagyon büszke arra, hogy 23 éves unokaöccse, Emrah is elkezdett dobolni.

Az elmúlt három évben a dobosok száma 900 főről 2000-re emelkedett, akik az év ezen szakában végigjárják Isztambul utcáit. Ramadán idején a muszlim családok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek, majd összegyűlnek, és együtt imádkoznak. A böjtöt megtörő vacsorán (iftár) minden este datolyát és édességeket fogyasztanak. A dobosok feladata, hogy a lakosokat felkeltsék, hogy el tudják fogyasztani bőséges reggelijüket (szahúr) még napkelte előtt.

Az év többi részén Buldu és férfi rokonai különböző fesztiválokon és esküvőkön lépnek fel és az itt kapott pénzből tartják el a családjukat. A Ramadán idején azonban csak a lakosok nagylelkűségére támaszkodhatnak. Az emberek pénzt adnak nekik, így köszönik meg munkájukat.

Általában az isztambuli dobosok középkorúak, a fiatalok ugyanis nem érdeklődnek a szakma iránt, inkább más foglalkozást választanak maguknak. Az idősebb dobosok attól félnek, hogy ez a tradíció végleg feledésbe merül és munkájukat átveszik az ébresztőórák.

Forrás: Daily Sabah

Kollár Kata – Türkinfo