Az Égei-tengeri partvidék gyöngyszemei 3. rész

A Török Riviérán vannak olyan kisvárosok, melyeket a magyar turisták kevésbé ismernek, mert az utazási irodák nem szerveznek ide utazásokat, vagy nem ajánlanak szálláslehetőséget. Az égei-tengeri partvidék gyöngyszemeit bemutató sorozatunk utolsó részében ezek közül a települések közül mutatunk be néhányat. Ahogy a múlt héten ígértük, ma Bademlivel, Tirével, Foçával és Birgivel ismerkedünk meg részletesebben.

Bademli

Bademli Dikilitől délkeletre helyezkedik el, hosszan elnyúló csodás tengerparttal és homokos strandokkal várja a látogatókat. A tengerparton kívül a Bademli-öböl is népszerű a turisták között. A Kalem-szigetet és a Szent Miklós templom maradványait is érdemes felkeresni annak, aki a környéken jár.

Ott-tartózkodásunk alatt térjünk be valamelyik tengerparti étterembe, és kóstoljuk meg a különböző halételeket, illetve igyunk a híres szőlőlevükből, melyet Koruk Şerbeti-nek hívnak. Az öblöt körülvevő hegyekben kisebb túrák is tehetők. A fáradt utazók kedves kis hotelekben, apartmanházakban vagy panziókban szállhatnak meg. Mivel Dikili termálvízközpont, így Bademlit ősszel és télen is érdemes felkeresni, mert a gyógy- és termálszállodák ekkor is várják vendégeiket.

Denizköyön áthaladva kb. 3 km után érjük el Bademli meleg vízű forrását. A forrás hőmérséklete 65 fok. A hidrogénezett és arzénes gyógyvíz a különböző fájdalmakat, a reumát, a vesekövet és a bőrbetegségeket is gyógyítja.

Tire

Tire hegyoldalba épült település, története a hettiták koráig nyúlik vissza. A XV-XVIII. század között saját mentaültetvénnyel és saját tűzoltósággal rendelkezett. Keskeny utcácskáin csodás régi mecsetek, hamamok (közfürdő) és hanok (karavánszeráj) állnak. A helyi könyvtár is érdemel egy kis kitérőt, itt 2000 oszmán kori kéziratot őriznek.

Dolmuşsal Selçukból könnyen megközelíthető, az utasok közvetlenül a múzeum előtt szállhatnak ki, ahol római üvegtárgyakat, ókori sírköveket, Aphrodité szobrát, egy hatalmas szarkofágot és bizánci kereszteket állítottak ki.

Ha igazán autentikus piacot szeretnénk látni, akkor kedden érdemes Tirébe látogatni.

A településen több XIV. századból fennmaradt régi oszmán stílusú ház, dzsámi és egy medresze (vallási iskola) maradványa várja az érdeklődőket.

Tire jellegzetes mestersége a bádogos. A bádogosműhely melletti kis boltban különböző rézből készült használati tárgyakat és üstöket lehet vásárolni.

Foça (régi Foça)

İzmirtől északra két települést is találunk, melyeket Foçának hívnak. A nagyobb maga Foça városa, melyet régi Foçának is neveznek, a másik, a kisebb pedig az új Foça. Mindkét hely megfelelő arra, hogy az izmiri nyüzsgést magunk mögött hagyva kicsit kikapcsolódhassunk. Viszont emiatt hétköznap nagyon zsúfoltak.

A Foça menti tenger az otthona a mediterrán barátfókának. Mivel a fóka törökül fok, ezért egyesek úgy tartják, hogy erről az állatról kapta a város a nevét.

Foçának két kikötője van, a nagyobbik a Büyük Deniz (nagy tenger), ahol halászbárkák és kompok álldogálnak. A kompok főszezonban több száz utast szállítanak a közeli Karaburun- félszigetre. A kisebb kikötő a Küçük Deniz (kis tenger), ezt a turisták jobban szeretik.

Foça külső részén áll Cybele istennő síremléke, mely a tengerre néz. A közelében nemrég indult ásatások során régi, középkori fal maradványaira bukkantak, ennek helyreállítása jelenleg is folyamatban van.

A város központján fut végig a régi római vízvezeték egy szakasza. Ahogy közeledünk İzmir felé, egy színház maradványait fedezhetjük fel, mely még az i. e. IV. században épülhetett. A hegy tetején pedig egy szélmalom áll.

A két kikötő között helyezkedik el a Beşkapılar (5 kapus) kastély, melyet Silahtar İskender aga építtetett. Ez az aga volt az, aki I. (Nagy) Szulejmán szultán fiának, Musztafának szállított fát. Sajnos a kastély nem látogatható, de kívülről azért érdemes megcsodálni.

A kastélytól nem messze látható a Fatih dzsámi, melynek építését a már említett Musztafa rendelte el 1530–31 körül. Mivel több földrengés is pusztított a környéken és az épület megrongálódott, így 1890-ben újjáépítették.

Foçában sajnos strandok nincsenek, de kisebb öblök igen, ahol kellemes hajótúrák tehetők a nyári melegben.

Birgi

Bozdağ árnyékában bújik meg Birgi, mely a nemzetközi turizmus számára nem annyira ismert, még akkor sem, ha több helyen is kaphatók a csodás régi házakat, XIV. századi mecsetet és síremléket ábrázoló képeslapok.

Birgi igazi különlegessége azonban a Çakırağa Konağı. Ez a háromemeletes épület kísértetiesen hasonlít a Temze partján álló Globe Színházra. Bár a legtöbb oszmán stílusú ház nem látogatható, ezt az épületet bárki megtekintheti. Ugyan nincs bebútorozva, de néhány szobában beépített szekrényeket és kandallókat is láthatunk, melyek olívabogyó motívumokkal díszítettek.

A folyóvölgyben látható az Aydınoğlu Mehmet Bey vagy Ulu dzsámi. A mecset a XIV. századból maradt fenn, amikor Birgi egy rövid időre az Aydınoğlu fejedelemség fővárosa volt.

A mecsettől nem messze egy hamam (közfürdő), egy medresze (vallási iskola) és egy türbe (sírkő) maradványait is megtekinthetjük.

A nem muzulmán vallásúak is szívesen látogatnak el a városba. Az Ulu dzsámi szomszédságában található egy fákkal szegélyezett temető és egy modern kápolna is, mely a vallásos turisták között nagyon népszerű. Az úton továbbhaladva pedig Pyrgium vízvezetékrendszerének maradványát tekinthetjük meg.

Reméljük, ezzel a sorozattal sikerült kedvet csinálnunk egy törökországi utazáshoz.

Kollár Kata – Türkinfo

Az Égei-tengeri partvidék gyöngyszemei 1. rész

Az Égei-tengeri partvidék gyöngyszemei 2. rész