A török elleni védelmi vonal kiépülése, korszakai és annak régészeti nyoma Zalában


    Esemény részletek


    Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Múzeumi Török Esték sorozat ötödika alkalmára!
     Előadó: Dr. Vándor László
    Zala már hat évvel Mohács után megtapasztalhatta a török pusztítást, hiszen a szultán 1532-ben Bécs felé vonuló serege áthaladt a megyén, amely Szigetvár eleste (1566) után határvidékké vált. A Kanizsai Főkapitányság a Mura és a Balaton között sebtében kialakított védvonalával igyekezett feltartóztatni az előrenyomuló törököket. Ez egészen 1600-ig sikerült a végvidéknek: ekkor került Kanizsa török kézre.
    Ezt követően kilencven éven át a megye közepén húzódott a török–magyar határ. A főként kis várakból álló végvonal mozgalmas eseményei – köztük az 1664-es második nagy hadjárat és a sorozatos pusztítások – alapjaiban rajzolták át a településhálózatot, és jelentősen megváltoztatták a lakosság etnikai összetételét.
    Kanizsa 1690-es visszavétele és az ezzel járó pusztítások zárták le a megye Mohács utáni, katonai eseményekben bővelkedő korszakát.
    Az előadás ezt a viharos időszakot mutatja be, az írott források, valamint a korszak fennmaradt emlékei és azok régészeti kutatásai alapján.
    Időpont: 2026. július 1. (szerda) 17:00
    Helyszín: Balatoni Múzeum