Traumatizált állapotban van az Ukrajnából elmenekült török egyetemista

Kép forrása: www.pikrepo.com

„Most végre otthon vagyok, de bármikor hangokat hallok, azt mondom ’Oh, valami történik!’. Ilyenkor édesanyám megnyugtat. Kimerültem lelkileg”.

Még mindig traumatizált állapotban van a néhány nappal ezelőtt Ukrajnából elmenekült török hallgató – írja a Middle East Monitor.

„Az álmaimban félek a támadásoktól. Éjszaka felébredek és azt mondom magamnak, ’minden rendben, otthon vagyok’ majd visszaalszom” – mondja a Harkovban pszichológiát hallgató Buse Develi.

Develi elmondása szerint sem ő, sem a többi diák nem gondolta, hogy bármi történne majd velük, aztán a háború másnapján éjfélkor bombák robbanásának zajára ébredtek.

„Amikor kimentünk az utcára, megláttuk a háború valóságát. Mindenki menekülni próbált, mindenhonnan pisztolylövéseket hallottunk” – magyarázza, hozzátéve, a harkovi kollégium evakuált lakói Donbaszba mentek, ahol azonban újra bombatámadások kereszttüzébe kerültek. „Donbaszban az élelmiszerhiány miatt a piacokon csak készpénzzel lehetett fizetni, nekünk viszont nem volt pénzünk, így tanárain segítettek ki”.

Develi arról is beszámolt, hogy miután felrobbantották a donbaszi épületet, ahol bujkáltak, úgy döntöttek, el kell hagyniuk az országot. „Csináltam egy videót és felhívtam a családomat. Azt mondtam nekik, lehetséges, hogy soha többé nem látjuk egymást. A beszélgetés estéjén egy újabb bombatámadás zajlott a házunk közelében”.

Az egyetemista azt is elmondta, stoppolással jutottak ki a vasútállomásra, és a tömegen átvágva szálltak fel a vonatra. Orosz katonák menet közben háromszor is megállították a vonatot és zaklató hadműveletbe kezdtek, ezért sötétben kellett utazniuk.

„27 óra alatt, hidegben, étel és víz nélkül utaztunk, Isztambulba végül busszal jutottunk el. Most végre otthon vagyok, de bármikor hangokat hallok, azt mondom ’Oh, valami történik!’. Ilyenkor édesanyám megnyugtat. Kimerültem lelkileg. Az emberek Ukrajnában nagyon rossz helyzetben vannak, kisgyerekek sírva mondják, ’nem akarok meghalni’”.

A háború elől menekülő ukránok és törököket a romániai szeretvásári határátkelőnél orvosok vizsgálják. A határnál egy terepkórházat állítottak fel, ahol egy 10 fős orvosi csapat, köztük egy szakorvos és egy sürgősségi ellátási technikus látja el az Ukrajnából érkezőket.

Forrás: eduline.hu