Törökország mediterrán térségének 10 legszebb helye – 9. rész

Nem tudsz ellenállni Törökország földközi-tengeri régiójának? Szívesen utaznál ide a szabadság alatt? Ha ezekre igen a válasz, akkor van egy jó hírünk. Ez a terület biztosan kielégíti minden titkos vágyad. Az ókori városok, öblök, világítótornyok és barlangok sokaságát rejti ez a táj, érdemes őket felkeresni!

Ebben a cikksorozatunkban 10 héten át 10 kihagyhatatlan helyet ismertetünk meg olvasóinkkal, így a jövő évi nyaralás tervezéséhez lesz némi támpont.

Forrás: flickr.com

Ma az Antakyában lévő Hatay Régészeti Múzeumot ismertetjük meg olvasóinkkal.

Antakya története Nagy Sándor halálával kezdődik, bár korábban is voltak kisebb települések ezen a területen, egyes vélemények szerint a szíriai Alisar vagy Alimus néven az i. e. IX. században említett vár is azonos vele. A makedón király egyik hadvezére, I. Antigonosz Monophthalmosz alapított várost az Orontész folyó partján i. e. 306-ban, Antigonia néven, amit utóbb I. Antiokhosz Szótér, a Szeleukida Birodalom királya saját magáról neveztetett el. Kr. e. 64-re a város Pompeius révén a Római Birodalom kezére került, hamarosan a birodalom harmadik legnagyobb városa lett, mintegy 300 000 ember lakta. A kereszténység elterjedése után fontos keresztény központ lett, több fontos zsinatot is tartottak itt. A bizánci korban a várost hatalmas földrengés rázta meg, ami után lassan hanyatlani kezdett. 638-ban muszlim arabok hódították meg. 1517-ben az Oszmán Birodalomhoz került. Az első világháború után Szíriához csatolták, de Törökországnak 1938-ban sikerült elérni, hogy a Szíriát uraló franciák török kézre adják.

A Törökország Földközi-tengeri medencéjének legkeletibb részén található Hatay Régészeti Múzeum csodás római és bizánci időkből származó mozaikokkal büszkélkedhet.

A múzeumot 1948-ban hozták létre, új épületrésze 2014-ben készült el, ez lett a világ legnagyobb mozaikokat bemutató tere. A múzeum naponta 8:30-tól 12:30-ig és 13:30-tól 17:30-ig várja a látogatókat, hétfőnként zárva tart.

A kiállítási tárgyak között főként az i. sz. I. és V. századból való mozaikok vannak. A mozaikokat a Princeton Egyetem kutatói fedezték fel a XX. század elején. A mozaikok lenyűgözően szépek, ha közelről nézzük őket, apró színes kődaraboknak látszanak, ha viszont megfelelő távolságban állunk tőlük, jól kivehető képeket alkotnak. A múzeumban azonban egyéb értékes tárgyak is megtekinthetők, a római és bizánci kultúra alkotásai közül márvány szarkofág, pénzérmék, edények, különböző szerszámok, üvegáru és szobrok. A legszebb mind közül egy i. e. VIII. századból származó kőszobor, mely két oroszlánt ábrázol. A leletek az 1933–1938 között a chicagói Keleti Intézet Múzeum által és az 1936–1939 között Leonard Wolley vezetésével végzett különböző régészeti feltárások során kerültek elő.

Forrás: turkeytravelplanner.com, wikipedia.org

Kollár Kata – Türkinfo

1.rész                                       2.rész

3.rész                                       4.rész

5.rész                                       6.rész

7.rész                                       8.rész