Isparta, a rózsák földje

A hölgyek szerelmüktől ezt kapják ajándékba, szonetteket írtak róla, sőt zenekarokat neveztek el így; ez nem más, mint a rózsa, mely fontos szerepet játszott a történelemben is. A törökországi Isparta pedig az a hely, ahol ezzel a különleges virággal közelebbről is megismerkedhetünk.

A rózsa, mint szimbólum a világ legtöbb vallásában megtalálható. A görög mitológiában Aphroditét, a szerelem istennőjét, rózsakoszorúval, nyaklánccal ábrázolják, sőt még a lábát is rózsaszirmok takarják. Mindez azt a rózsabokrot jelképezi, amely Aphrodité szerelmének, Adonisznak halála után kiontott véréből nőtt ki. Az örök szerelem szimbóluma és az újraegyesülésé.

A korai keresztény hagyományokban a rózsa Szűz Mária és Jézus Krisztus jelképe. Az Édenkertben a leírások szerint csak akkor nőtt a rózsának tüskéje, miután az ember kegyvesztetté vált. Szűz Mária mennybemenetele után a tövis nélküli rózsaként emlegették őt. Ahogy a Mária imádat egyre szélesebb körben kezdett terjedni, a rózsamotívumok is egyre több helyen jelentek meg, főként a templomok ólomüvegein. Krisztus halálát is összekapcsolják a rózsákkal; azon a helyen, ahol Jézus meghalt, rózsabokor nőtt.

Az iszlám tradíciók szerint a rózsa az isteni szépség és Mohamed próféta jele. A rózsának fontos szerepe van az oszmán kultúrában. Miután tapasztalatokat gyűjtöttek a rózsa termesztésről, számos területen használták fel. A finom illata miatt parfümöt készítettek belőle, de a mecsetek illatosítására is használták. II. Mehmet szultán elrendelte, hogy rózsavízzel tisztítsák meg az Hagia Szophiát mielőtt mecsetté alakítják.

Az oszmánok kozmetikai és gyógyászati szereket is készítettek belőle. Nagyon népszerű termékek a rózsavíz, a rózsaolaj és a rózsa sörbet.

Napjainkban Ispartát, mely a Burdur-tó és Eǧridir között félúton található Anatólia nyugati részén, Törökország „rózsafővárosának” nevezik. A földrajzi elhelyezkedése és az éghajlat miatt a legjobb terület arra, hogy a világ legjobb minőségű rózsáját termesszék itt. Ispartán kívül csak a Bulgáriában található Kazanluk-völgyben termesztik azt a damaszkuszi rózsát, mellyel Törökország az elmúlt 125 évben foglalkozik. A rózsaszüret május-júniusban van. A szüret idején kétnapos rózsafesztivált is tartanak a városban, mely során az érdeklődők rózsaszüreten is részt vehetnek.

Ispartában a jelenleg működő 20 rózsafeldolgozó üzemben a tavalyi évben közel 10 tonna rózsát dolgoztak fel, ez a török rózsatermelés közel 80%-át teszi ki. Isparta a legtisztább rózsaolajáról híres, amelynek kilónkénti ára megközelíti a 9000 eurót (több mint 2,5 millió forint) is.

Ezt főként parfümök és kozmetikai termékek készítéséhez használják. Ispartából Franciaországba, az Egyesület Államokba, Németországba, Japánba, Svájcba, Belgiumba, az Egyesült Királyságba, Hollandiába és Szaúd-Arábiába exportálják.

A damaszkuszi rózsa felhasználási módjai:

Rózsatea: C-vitaminban gazdag, pektint, almasavat, citromsavat tartalmaz. Segít kiüríteni a szervezetből a méreganyagokat, fogyasztásával legyőzhetők az emésztőrendszeri fertőzések, elősegíti a salakanyag kiürülését a vesén keresztül. Remek orvosság vérhas, hasmenés és gyomorbélhurut esetén.

Főzés: A rózsaszirmot lekvárok és torták ízesítéséhez használják, de díszítéshez is kitűnő. A cukorral bevont rózsaszirom különösen mutatós. Azonban használat előtt meg kell bizonyosodni arról, hogy a szirmok nem tartalmaznak rovarirtó szereket és fogyasztásuk biztonságos.

Rózsavíz: a vendégeket érkezéskor megkínálják vele. A rózsavíz idegnyugtató és az érzelmi állapotra is jó hatással van, emiatt a stressz oldására és az idegfeszültség megszüntetésére is használják.

Török csemege (lokum): rózsával ízesített jellegzetes török édesség, melyet különleges alkalmakkor szolgálnak fel a vendégeknek rózsavíz kíséretében.

Azon kívül, hogy a rózsa a szerelem szimbólumává is vált, gyógyászati és kozmetikai célokra is használják.

Kozmetikai felhasználása:

Tonik: csökkenti a bőrön a baktériumok elszaporodását, a gyulladást, a bőrpírt és még hidratál is.

Hajápolás: természetes hajkondicionáló szer, mely természetes fényt kölcsönöz a hajnak és az illata is kitűnő.

Borotválkozás utáni szer: gyulladáscsökkentő hatása miatt ideális a frissen borotvált bőr ápolására.

Parfüm: a rózsaolajat több híres parfümgyártó cég is alkalmazza. A rózsavíz ennél sokkal olcsóbb megoldás, mind a test, mind az otthon illatosítására alkalmas.

Forrás: Daily Sabah

Kollár Kata – Türkinfo


1 COMMENT

Comments are closed.