Flesch István: II. Abdülhamid szultán vitatott öröksége és Erdoğan különös szövetségesei

fleschistvan_2Már az egykori oszmán tartomány székhelye, az iraki Moszul falai előtt állnak az Iszlám Állam (ISIS) megdöntésére felesküdött nemzetközi katonai szövetség alakulatai. Meglehet azonban – legalábbis sikeres hadműveleteik gyors menetéből ítélve –, hogy a következő órákban-napokban már a falakon belülre is kerülnek, s hamarosan végleg porba sújthatják a 2014 júniusa óta a lakosságot gyötrő martalócok rettegett fekete kalózlobogóit.

Történelemtudatos törökökben egész biztosan felötlenek e terület elvesztéséhez fűződő fájó emlékek. Nyilvánvalóan vannak közöttük irredenta hajlamú nacionalisták, akik újabban térképeket terjesztenek, amelyeken Moszul és Aleppó is 1920-ban még a birodalom részeként van feltüntetve. Ám többségük iskolai tanulmányaiból inkább arra emlékezik, hogy köztársaságuk alapítója, Kemal Atatürk mekkora államférfiúi bölcsességről tett tanúbizonyságot, amikor – még meglévő hazai ellenzékének parlamenti kirohanásaival is dacolva – elfogadta a népszövetségi döntőbíráskodást egy olyan terület birtoklására vonatkozóan, amelyet a függetlenségi háborúban az általa vezetett győztes török hazafias erők eredetileg maguknak igényeltek. Az 1922 novembere és 1923 áprilisa között a svájci Lausanne-ban folytatott béketárgyalásokon általánosan elfogadottnak számított az a felfogás, hogy Moszulban a lakosság többségét kurdok alkotják.

Ezért a kemalistákat már akkor, a béketárgyalások idején, elsősorban nem is az olajlelőhelyek problémája, hanem a kurdkérdés foglalkoztatta. Úgy látták, hogy ha a moszuli kurdokat elszakítják a nagyobb lélekszámú kelet-délkelet-törökországi kurd népességtől, akkor a törökországi kurd „szakadárokat” esetleg támogatni fogják a határon túlról. İsmet pasa, a későbbi Inönü, aki a tárgyalásokat vezette, nem kis adag előrelátással mondta egyszer a brit nagykövetnek: amíg Irakban nagyszámú kurd él, addig a török kormánynak mindig baja lesz saját kurdjaival az ország keleti tartományaiban. Ám a török vezetés nagyon is józanul ítélte meg meglévő lehetőségeit, és éppen eddigi eredményeinek védelmében, a török nemzet nyugodt országépítő jövőjének biztosítása érdekében tartotta szükségesnek az erős imperialista és gyarmatosító nagyhatalmakkal való kiegyezést: miután ugyanis a britek elutasították, hogy a tartomány jövőjéről népszavazáson döntsenek – a törökök főként a közeli Kirkuk környékén akkor még nagy számban élő türkmének szavazataiban reménykedtek –, a török fél belement abba, hogy a moszuli kérdést a Népszövetség elé utalják.