Ha nyár, akkor egy fontos kérdés: medence vagy tengerpart?

Miraç Tapan írása

Az úszás az egyik legjobb időtöltés nyáron, de melyik a jobb: egy medencében úszni vagy a tengerben?

Úgy tűnik számomra, mintha mindig is úsztam volna. Emlékszem, amikor felvettem a narancssárga úszónadrágomat, hogy a végtelennek tűnő tengerben ússzak egyet, de arra is emlékszem, amikor az anyám elvitt a helyi uszodába, így ott tanultam meg úszni a gyermekmedencében. Én mindig szerettem úszni, akár a tengerben, akár a medencében. Azonban az emberek, amikor nyaralásukat tervezik, azt is figyelembe veszik, hogy a család mit szeret jobban: egy csendes helyet a tenger mellett, vagy inkább egy hotel nagy medencéjét és csúszdáit.

Bármelyiket is válasszuk, egy kérdés marad végül: Melyiket szeretjük jobban, a medencét vagy a tengerpartot?

Ez az évtizedes vita mindig is megosztotta az embereket, de melyik a jobb? Nyaraláskor a nyílt víz az egészségesebb választás, vagy a medence biztonságos közege a fontosabb?

Összegzésképpen az alábbiakban adom közre mind a medencés úszás, mind a nyílt vízi úszás előnyeit és hátrányait.

A medence

Előnyei:

Tudjuk, mibe megyünk bele (legtöbbször): a medencék szabványosak a világ minden táján, vizük 28-30˚C-os, így nem fogunk fázni az első mártózás alkalmával sem. A medencék vize klóros és sómentes, ez jobb lehet a fiatal úszók számára.

A biztonság mindenekelőtt: a nyílt vízben való úszás kiszámíthatatlan. Ha egy ismeretlen strandon tartózkodunk, akkor nem tudhatjuk biztosan, hol van a tengerfenék. Ez a medencénél nem fordulhat elő. Mindenhol feltüntetik, hogy melyik medence milyen mély, így nem érhet bennünket meglepetés. A medence így kifejezetten előnyös a fiatalok és az úszni tanulók számára.

Megközelíthetőség: nem adatik meg mindannyiunknak az a luxus, hogy a tengerpart közelében éljünk. Ahhoz, hogy eljussunk egy tengerparti strandra, akár órákat is utaznunk kell.  Különösen így van ez Törökországban, még akkor is, ha az országot három oldalról is tenger veszi körül. A jó hír az, hogy uszodát sokkal könnyebb találni. Használhatjuk az egyetemek vagy önkormányzatok által üzemeltetett olimpiai medencéket a díjmentes órákban, de ha kényeztetni akarjuk magunkat, akkor válasszunk egy szállodát, ahol azonban csak bizonyos díj ellenében használhatjuk a medencéket.

Hátrányai:

Vegyszerek, mindenhol: a medencék vizéhez fertőtlenítőszereket adnak, amelyek elpusztítják ugyan a baktériumokat, ám más vegyi anyagokkal kölcsönhatásba is léphetnek. A klór és az egyéb fertőtlenítőszerek irritálhatják a bőrünket, szemünket és ki is száríthatják a bőrt.

A tömeg: a forró nyári napokon a legjobb és legegyszerűbb módja annak, hogy lehűtsük magunkat az, ha egy medencébe csobbanunk, de sajnos általában ez másnak is eszébe jut. A medencék – főként a nagyvárosokban – ilyenkor túlzsúfoltak, emiatt a tisztasággal is gondok lehetnek. Ezenkívül lehetetlen szabadon úszkálni a tömegben és a hangzavar miatt nem lesz részünk csendes pihenésben sem.

A szórakozás hiánya: hacsak nem egy aquaparkba látogatunk el, semmi izgalmas nincs abban, hogy egy medencében úszunk. Róhatjuk a köröket a medence egyik végéből a másikba, beugorhatunk és úszhatunk a víz alatt, de ennyi.

A tengerpart

Előnyei:

A tenger végtelen csodái: a nyílt tenger a legjobb hely arra, hogy kizökkenjünk a mindennapokból. A tenger még ráadásul szórakoztató is: építhetünk homokvárat, vagy egy búvárfelszereléssel felfedezhetjük a víz alatti világot.

A legjobb bőrápoló: Az őszi-téli hónapok után ilyenkor a napsütés és a tengervíz kényezteti bőrünket, akár csak egy bőrápoló krém. A tengerparton eltöltött nap segít a testünkről leszedni az elhalt hámsejteket. A homok és a sós víz hatására lábaink felfrissülnek, nem lesz több bőrkeményedésünk a nyáron.

Annyi helyünk van, amennyit csak akarunk: mindig találhatunk magunknak megfelelő helyet arra, hogy az úszás után pihenjünk egy keveset, még akkor is, ha zsúfolt a tengerpart. Sőt a tengerben métereket úszhatunk anélkül, hogy akár egyetlen emberrel is találkoznánk.

Hátrányai:

Homok….. mindenhol: bár gyermekkorunkban még jó móka volt a homokban játszani,  de ezt felnőttként már nem mindig élvezzük annyira.  A homok ránk ragad, ha bekenjük magunkat naptejjel és ha egyszer ránk tapadt, akkor még haza vagy a szállodai szobánkba is viszünk belőle.

Kiszámíthatatlan időjárás: általában napos időben megyünk a tengerpartra, de nincs garancia arra, hogy ne érkezzen egy erős szélvihar. Ekkor a hullámok is nagyobbak lesznek, nehezebb lesz az úszás és a gyengébb úszók még bajba is kerülhetnek.

A mélység szörnyei: ha nem szeretjük a hínárt vagy az egyéb tengeri élőlényeket, akkor nehezünkre fog esni, hogy a tengerben ússzunk. Ezenkívül semmi sem jelzi az úszók számára, hogy milyen mély a tenger az adott részen, így azt sem tudhatjuk, hol van a tengerfenék. Ez főként a kezdőknek okozhat gondot.

Forrás: Daily Sabah

Kollár Kata – Türkinfo