Frizurák az ókori Myrából: már 2400 éve is divat volt a punk

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, bazı antik çalışmaları sonucunda elde ettikleri bulgularda, 2 bin 400 yıl önce kadınların kullandığı bazı saç örgü şekillerinin bugün hala sürdüğünü ve soylu kadınların günümüzde "uçuk" diye tabir edilen saç modellerini tercih ettiklerini belirlediklerini söyledi. Myra Antik Kenti başta olmak üzere bölgedeki çok sayıda kent yapılarında kadın mask ve figürü yer alıyor. Bu figürlerin özellikle yerli ve yabancı kadın ziyaretçilerin ilgisini çektiği bildirildi. (Mustafa Çiftçi - Anadolu Ajansı)

A Mediterrán Egyetem (az antalyai Akdeniz Üniversitesi) által végzett régészeti feltárások során megállapították, hogy az ókori nők hajviselete 2400 évvel ezelőtt szinte megegyezett a modern kori nők frizuradivatjával, mi több, sokszor különlegesebb is volt a mainál.

Néhány ma is használatos hajformázási módszert már az ókorban ismertek és alkalmaztak. Az ásatások során az is kiderült, az ókorban egyes nemesi származású nők igazán különleges frizurát készíttettek maguknak.

Nevzat Çelik professzor azt mondta, az ásatások során feltárt leletek, illetve a kősírok domborművei segítségével olyan nők hajviseletére találtak példát, akik ebben a régióban éltek 2400 évvel ezelőtt. „A lükiai sírok domborműveit és a monumentális szobrokat megfigyelve részletes információkat nyerhettünk a Lükiában élők életmódjáról és társadalmi helyzetéről.

Çevik professzor elmondta, hogy az ókori Myrában a maszkokat és a női alakokat számos építményen megvizsgálták. Hozzátette, hogy az ábrázolások csak színezés segítségével voltak elemezhetők, így ezt a műveletet korábbi leletek alapján a kutatócsoport elvégezte.

A hajviseleteket ábrázoló rajzokat pedig Isabella Benda Weber a bécsi Osztrák Régészeti Intézet munkatársa készítette, mondta Çevik.

Az emlékművek azt mutatják, hogy egyes hajformázási technikák 2400 év elteltével még ma is léteznek. Az ókori frizurák a mai punk stílusnak felelnének meg… Ezek a hajviseletek ma szokatlannak tűnnek, viszont az ókorban hétköznapiak voltak. Főleg a nemes nők viseltek ilyen stílusú frizurát, mivel a domborműveket nemesi sírokon találták. A sírokon található alkotások a nemesek életét ábrázolják, viszont a nemesi divatot bárki követhette. Bizonyára ezeket a frizurákat a hétköznapi emberek is viselték.”

Frizura mint státuszszimbólum

Çevik folytatta: „Az emberek anyagi helyzettől függetlenül ápolhatták hajukat. A szegények és gazdagok is hasonló módon fésülték a hajukat. Annak ellenére, hogy a kozmetikai tárolóedényeket, ékszereket, manikűr- és pedikűrkészleteket a gazdagabb réteg használta, ezek az eszközök betekintést engednek a hétköznapi emberek életébe is. A klasszikus kort követően ezek a tárgyak a Római és a Bizánci Birodalom idejében is léteztek.

A professzor elmondta, hogy a lükiai civilizációban a nők domináns helyet foglaltak el a társadalmi struktúrában, jelentőségük még a törvényekben is megmutatkozik.

Çevik a lükiai régióban 27 éve tartó kutatásainak összegzéseként 4 év alatt írta meg a „Lükiai könyv” című művét.

A hajformázás még mindig ugyanúgy történik

A myrai ásatások megbízott vezetője, Mehmet Kayhan Murat elmondása szerint Myra városában számos monumentális szerkezeten, például színházakon is meghatározó volt a női alakok ábrázolása.

Azt is elmondta, hogy a mai társadalmi rétegek életmódja az ókor óta igazán nem változott. „A cipőink, ruháink – a múlt folytatásai. Az emberi elme működése soha nem változik, csak a korszakok váltakoznak, és a fejlettség módosul. Így a hajviselet divatja is a múltbéli stílusok folytatása.

Idővel minden régióban és kultúrában módosult a frizura divat, tette hozzá Murat. „Az ókori nők is tupírozták a hajukat, ez a technika még ma is létezik. Sőt, a haj göndörítésére szolgáló eszközöket is használták már abban az időben is.”

Forrás: Hürriyet Daily News

Fordította: Mező Anikó – Türkinfo