Ezeréves mozaikokat állítanak helyre Isztambulban

Fotó: Kollár Kata

Több mint ezer éves kelet-római birodalomból származó mozaikok restaurálását végzi az Isztambuli Helyreállító és Konzerváló Laboratórium.

A laboratórium igazgatója, Ali Osman Avşar elmondta, hogy egy új projekt keretében új helyre költöztetik a mozaikokat, melyeket 1932-ben a Konstantinápolyi Nagy Palota padlója alatt találtak.

A mozaikok nagy részét helyre kell állítani, mert az előző restaurációt még az 1950-es években végezték és azóta újabb technikával dolgoznak.

A mozaikok restaurálása nagyon aprólékos munkát igényel. Az 1950-es években még habarcsot használtak a restaurátorok, de napjainkban ezt az anyagot már nem akarják alkalmazni, mivel a cement oldható sót tartalmaz, ami tönkre teheti a falemezt.

A mozaikok dokumentálása

Avşar szerint minden egyes darabot meg kell vizsgálni, mielőtt megtisztítják, és amelyek megsérültek, azokat ki kell javítani. A projekt másik fontos része a dokumentálás és mivel a múzeumban több mint 100 mozaik darab található, így a helyreállító munka akár 1,5 – 2 évet is igénybe vehet.

A kiállítást évente 100 000 turista keresi fel, de a restauráció ideje alatt az egész létesítmény zárva tart.

A legnagyobb tájképek

A mozaikok, melyek az i.e. 450-550-ből származnak, az Arasta Bazár mellett tekinthetők meg. Ezeket a képeket híres mesterek készítették és az 1932-35 között zajló ásatások során kerültek felszínre. A mozaikok a mindennapi élet jeleneteit, a természetet és mitológiai témákat ábrázolnak.

A Mozaik Múzeumban 90 különböző alkotás látható 250 m2-en. Ezek az alkotásokon 150 embert és állatfigurát ábrázoltak.

1979 óta a múzeum az Hagia Szophia Múzeum égisze alatt működik.

A Múzeumok és Műemlékek Főigazgatósága és az Ausztriai Tudományos Akadémia közötti szerződés részeként a helyreállítási és állagmegőrzési munkálatokat már 1980 óta végzik a mozaikokon.

Forrás: Hürriyet Daily News

Kollár Kata – Türkinfo