Dalyan

Ha megkérdezzük török ismerőseinket, biztosak lehetünk benne, hogy azt mondják majd, Dalyan Törökország egyik legszebb helye, egy természeti csoda. A csendes kisvárosban van valami varázslatos, így nem meglepő, hogy nagyon népszerű a külföldi turisták és befektetők körében is.

Dalyan a Földközi-tengeri régióban, Muğla tartományban található, Törökország délnyugati partjánál helyezkedik el, Marmaris és Fethiye között félúton. A település a Dalyan Çayı folyó medrében van, így a környéket csónakkal könnyen bejárhatjuk. A dalyan szó magyarul „rekesztőháló”-t jelent. A várost kettészelő Dalyan-folyóban sügér, márna és tengeri keszeg él, a helyiek így főként halászattal foglalkoznak. Emellett a mezőgazdasági termelés kiemelkedő még a régióban, korábban gyapotot termesztettek, napjainkban gránátalmaligetekkel találkozhatunk mindenfelé.

Az egyik legfőbb ok, amiért az emberek ide jönnek nyaralni vagy lakni, a jó idő. Az év kilenc hónapjában meleg van és süt a nap, és még télen is kellemes az időjárás.

Leginkább májusban, júniusban és szeptemberben érdemes ellátogatni ide, mert ilyenkor még nincs tikkasztó hőség, nem úgy, mint júliusban és augusztusban, amikor nagyon párás is a levegő. Októberben kezdődik az ősz, ilyenkor már hűvösebb van és néha az eső is esik.

A közeli Marmarissal, Fethiyével vagy a távolabbi Antalyával, Bodrummal ellentétben Dalyan védett terület. Rendelet szabályozza, hogy milyen magas épületek építhetők a városban, nem lehetnek magasabbak két emeltnél. Dalyan egy tipikus török kisváros, éttermek és bárok várják az ideérkezőket, ahol finom török ételeket kóstolhatnak meg. A szállodák és panziók is tradicionálisak és az új épületeket is próbálják ebben a stílusban felépíteni.

Bármerre is nézünk Dalyanban, mindenhol ragyogás és szépség látható. Ha Dalyanba látogatunk, vagy csak elhaladunk a város mellett, utunk során fenyővel borított hegyekkel találkozhatunk.

A folyó mentén hajók, csónakok sorakoznak. A fények játéka miatt a víz hol azúrkéken csillog, hol sejtelmes zöld színben pompázik. A Dalyan-folyón kívül a Köyceǧiz tóhoz is látogassunk el. Több hajókirándulásra is befizethetünk, de érdemes felkeresni hétfőn a piacot is. A hajókázás alkalmával úgy érezhetjük magunkat, mintha a semmi közepén lennénk. Kellemes időtöltés lehet egy kis semmittevés a hajón, megmártózni a hűvös vízben vagy együtt úszni a halakkal és a teknősökkel és megfigyelni a nádasban megbúvó madarakat.

Mindezeken túl Dalyanban római romokat, lükiai sírokat, vadállatokat láthatunk, lehetőség van kirándulni, fürödni a folyóban, a közeli termálforrásokban vagy az iszapban. A helyi utazásszervezők Göcekből több kirándulást is kínálnak a közeli 12 szigetre, vagy éppen a görög Rodoszra, de élvezhetjük a hegyeket dzsip szafari keretében vagy kirándulhatunk a Saklıkent-torokhoz. De ha bérelünk egy autót egy-két napra, a lehetőségek száma végtelenné válik.

A kikötőváros, Fethiye csak egy órányi autóútra van innen. Utunk során Göcek mellett haladunk el, ahol számos jacht horgonyoz a kikötőben. Fethiye híres halpiacán a török szőnyegtől kezdve a réztárgyakon át a halig minden kapható. Fethiye közelében van Ölüdeniz, a gyönyörű tengerparti város, mely kék lagúnájáról ismert. Érdemes még felkeresni Kayaköyt is, mely egy igazi szellemfalu, a török-görög lakosságcsere idején a görögök kénytelenek voltak elhagyni azt a földet, amit addig hazájuknak tartottak, így ez a település teljesen kihalt.

Dalyantól nyugatra van Marmaris. Úton a város felé érjük el Yuvarlakçay települést, mely a hegyekben található. A folyó kristálytiszta vize, valamint kitűnő halétterme miatt érdemes itt egy kis pihenőt tartani. Meg kell még állni Akyakában is. Strandja védett és a terület nagy része múzeumként üzemel. Egy legenda szerint az itteni homok a világ legértékesebb homokja, Augusztusz császár hozatta ide Egyiptomból, ez volt Kleopátra nászajándéka. Ezért kapta a strand a Kleopátra nevet.

Dalyan történelmi látnivalókat is kínál. A sziklákban, melyek a folyóra néznek, több i.e. 400-ból származó sír is van. Innen egy kőhajításra található Kaunos ókori város is.

Kaunos tengeri kikötő volt az i.e. X. században. A déli kikötő helyén hozták létre a várost, a hellenisztikus kor végén. A város lakosságát először török törzsek, majd később a malária tizedelte meg, i.sz. XV. századra pedig teljesen elnéptelenedett.

Dalyan azonban nem csak turisztikai uticél. A híres Iztuzu strand is itt található, a Földközi-tenger és a Dalyan-folyó deltájában. Ez a tengerparti rész az álcserepes teknős (Caretta caretta) fészkelő és tojásrakó helye. Öltözőkabinokon, néhány vendéglátóegységen és napozóágyakon kívül semmilyen épület nincs a strandon, hogy ne zavarják a teknősök életterét. Muğla és Pamukkale egyetemei egy teknőskórházat is üzemeltetnek itt, hogy meggyógyíthassák a sérült teknősöket.

A strandot a városból iránytaxival (dolmuş) lehet megközelíteni a hegyeken keresztül is. A másik mód pedig, hogy végighajózunk a folyón egészen a deltáig.

Ha ezek nem lennének még elegendők ahhoz, hogy ellátogassunk Dalyanba, van még valami, a vendégszeretet. A törökök nagyon büszkék országukra, ez különösen igaz Dalyan lakóira is, és ezt éreztetik vendégeikkel is.

Forrás: turkeyhomes.com

Fényképek és szöveg: Kollár Kata – Türkinfo