Ahmet Hamdi Tanpınar – Belső béke

Kép forrása: triviumkiado.hu

„A huszadik század legnagyobb török regényírója”

Orhan Pamuk

„A testünk az, amit a legkönnyebben odaadunk egymásnak; az igazi kihívás, hogy az életünket is oda tudjuk adni. Ha két ember nagyon szerelmes egymásba, az azt jelenti, hogy a tükörbe két külön személy lép be, de onnan már egyetlen lélekként lépnek ki!”

Ezt vallja a szerelemről a regény főhőse, egy önmarcangoló fiatal török értelmiségi, aki az átalakuló világ rendjében igyekszik megtalálni önmagát, belső békéjét, miközben az egész világ a háborúra készül. Egy váratlan találkozásnak köszönhetően beleszeret Nuranba, akiben a szerelmen túl szellemi partnerére is talál. Együtt fedezik fel a várost, a hagyományos török zene, a török kultúra és a múlt értékeit. Hitük szerint ugyanis meg kell őrizni a régi Kelet kincseit és csak így nyithatnak az új világ és Nyugat felé.

A regény harmadik főszereplője pedig maga Isztambul, amely különös melankóliájával meghatározza az ott élők sorsát is.

Egy nem mindennapi szerelmi történet részesei lehetünk, melyet a társadalmi elvárások és a körülmények nagyban befolyásolnak. Varázslatos sétát tehetünk Isztambulban, hajózhatunk a holdvilágos Boszporuszon, megismerkedhetünk a város különös lakóival és más dimenziókba repülhetünk a hagyományos török zene szárnyán… Mindezt Tanpınar utánozhatatlan, költészetbe hajló nyelvezetének tolmácsolásában.

Ahmet Hamdi Tanpınar (1901-1962) török költő, regényíró, irodalomtudós és esszéíró, a modern török irodalom egyik legfontosabb képviselője. Esszéi mellett regények, irodalomtudományi művek, színdarabok, versek jelentek meg. Műveit számos nyelvre lefordították.

Forrás: triviumkiado.hu