A Héttorony testközelből

Ha más nem, akkor a történelemkönyvekből vagy Gárdonyi Géza Egri csillagok c. regényéből ismerősen cseng a név, Héttorony, vagy ahogy itt hívják, Yedikule Hisarı. A Márvány-tenger partján található toronyegyüttes az oszmánok idején hírhedt börtönként funkcionált, olyan magyarjaink raboskodtak itt, mint Szilágyi Mihály, Majláth István, Török Bálint és Bornemissza Gergely. Furcsa érzés volt élőben is látni, az emberben ilyenkor kavarognak az érzelmek…

A Héttorony legrégebbi része Theodosius keletrómai császár és fia uralkodása alatt épült. Az ő idejükben (5. század) készült el a Theodosius-fal, amelynek egyik legfontosabb bejárata volt a híres Aranykapu (Altın Kapı). A kapu mellé a falba négy tornyot építettek és a Yedikule elődje akkoriban az uralkodóhoz érkező magas rangú vendégeket volt hivatott fogadni. Az Aranykaput leginkább ünnepélyes bevonulásokkor és fontos személyek üdvözlésekor használták.

Amikor Konstantinápoly 1453-ban az oszmánok kezére került, II. Mehmed szultán felújította a meglévő tornyokat és három újat építtetett mellé ezzel egy zárt erődöt kialakítva – innen kapta a toronycsoport az elnevezését. Az oszmánok idejében a Héttorony több funkciót is ellátott, egyrészt kincseket és fontos állami dokumentumokat őriztek benne, másrészt pedig a hódító hadjáratokban foglyul ejtett híres személyeket, követeket tartották itt fogva.

Az egyik torony aljában van egy üreg, melyet vérkútnak, és egy barlang, melyet sziklaüregnek neveznek; ez utóbbiakban őrizték azokat, akikre a halálos ítéletet már kimondták.  A magyar foglyok közül Szilágyi Mihály, Majláth István, Török Bálint és Bornemissza Gergely neve a legismertebb, a legutolsó rabot pedig 1837-ig tartották itt fogva.

Az erőd közepén egy mecsetet és szökőkutat emeltek, a helyőrséget különálló épületben szállásolták el. A mecset és szökőkút romjai még most is állnak, az épületeket viszont már elbontották. 1895-ben múzeummá minősítették a toronyegyüttest. Később szabadtéri színpadot építettek az udvarra, ami a mai napig kulturális eseményeknek ad helyszínt.

2009-ben a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület és a Bornemissza család emléktáblát állíttatott a 16-17. században a Héttoronyban raboskodott magyar történelmi személyiségek emlékére.

K. Tengeri Dalma – Türkinfo