A cseh kormányfő szerint az Európai Uniónak nincsen stratégiája a migráció ellen

STRASBOURG, FRANCE – MAY 11: A general view inside the European Parliament on May 11, 2016 in Strasbourg, France. The United Kingdom will hold a referendum on June 23, 2016 to decide whether or not to remain a member of the European Union (EU), an economic and political partnership involving 28 European countries which allows members to trade together in a single market and provide free movement across it’s borders for cirtizens. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)

Az Európai Unió sem az illegális migráció elleni küzdelemmel kapcsolatban, sem a schengeni térség Nyugat-Balkánnal való kibővítését illetően nem rendelkezik világos stratégiával – jelentette ki Andrej Babis cseh kormányfő szerdán reggel újságíróknak nyilatkozva a prágai katonai repülőtéren, mielőtt elindult volna Szlovéniába a Bledi Stratégiai Fórumra (BSF).

A tanácskozás központi témája idén Európa jövője.

Andrej Babisnak meggyőződése, hogy az afganisztáni helyzet alakulása következtében – ahol a tálibok átvették az ország ellenőrzését – az Európai Uniónak elsősorban Törökországgal kell majd tárgyalásokat folytatnia.

Európát meg kell védeni az illegális migrációtól

– szögezte le a cseh kormányfő. Megismételte: a schengeni rendszer 2015-ben nem volt működőképes.

Magyarország volt az egyetlen ország, amely működőképes volt”
– hangsúlyozta Babis, méltatva a migrációs válság tetőzése idején hozott magyar kormányzati intézkedéseket.

„Magyarázatot kell kapnunk arra, hogy Bulgária, Románia, Horvátország és Szerbia miért nem tagjai még a schengeni térségnek”
– jegyezte meg a miniszterelnök. Rámutatott: a cseh kormány ismételten szót emelt ezen országok csatlakozása mellett a schengeni térséghez. A bledi fórum másik fontos témája Afganisztán lesz. „Az afganisztáni tapasztalatok elgondolkodásra késztetnek” – mondta Babis. Hozzátette, ki kell várni, hogyan alakul az ottani helyzet a tálibok hatalomátvétele után. A cseh kormányfő szerint egy esetleges afgán migrációs hullám megállítása érdekében elsősorban Törökországgal kell tárgyalni.

Véleménye alapján, az Európai Uniónak pénzt kell felajánlania Ankarának, hogy Törökország gondoskodni tudjon a migránsokról. Az Európába irányuló korábbi menekülthullám idején az EU megegyezett Törökországgal, hogy a migránsok megállítása fejében több millió eurót fizet neki.

Forrás: www.origo.hu