1916-ban született a titkos megállapodás, ami a mai napig gúzsba köti a Közel-Keletet

  • 1916-ban a franciák és a britek egy titkos megállapodásban felosztották maguk közt a Közel-Keletet, pedig korábban függetlenséget ígértek az ott élő araboknak.
  • Az arab világban ez az egyezmény azóta is a nagyhatalmi árulás és a megalázottság szimbóluma.
  • A sivatag homokjába tollal rajzolt határok pedig 100 éven át megakadályozták, hogy a régió lakói maguk dönthessenek a sorsukról.
  • Az emiatt érzett düh táplálja az ISIS barbárságát is, és a terrorszervezet vezetői mondják is, hogy céljuk a Sykes-Picot egyezmény sírba tétele.

1916. május 16-án Nagy-Britannia és Franciaország képviselői aláírtak egy titkos egyezményt, ami arról szólt, hogyan osztják majd fel egymás között a Közel-Keletet, miután a világháborúban legyőzik az Oszmán Birodalmat. Az egyezmény tartalmáról hónapokon át tárgyaltak a két ország megbízottjai, a francia jogász, Francois-Georges Picot és a brit diplomata, Mark Sykes. Miattuk hívják az egyezményt Sykes-Picot paktumnak, és bár Magyarországon nem beszélünk valami sokat erről a megállapodásról, a közel-keleti politikában ez a mai napig a nagyhatalmi intrika, az árulás és az arab világ európai arcul csapásának szinonimája.

A Sykes-Picot megállapodás legfontosabb része egy térkép, ez itt:

Sykes-Picot

Az egyezmény szerint a kékkel színezett rész francia, a piros pedig brit fennhatóság alá kerül, az A zóna francia, a B pedig brit befolyási terület lesz. A titkos paktum tartalmára rábólintott a cári Oroszország is, ők kapták volna Isztambult és a Fekete-tengert a Földközi-tengerrel összekötő szorosokat meg Örményországot. Később hallgatólagosan bevonták a rendezésbe az antant oldalán a világháborúba lépő Olaszországot, nekik a mai Törökország dél-nyugati részét ígérték.

1917-ben aztán a kommunista forradalom győzelme után a bolsevikok kiléptették Oroszországot a háborúból, a Sykes-Picot paktumot pedig kiadták a sajtónak. Először a Pravda és az Izvesztyija közölte a szöveget, de pár nap múlva lehozta a manchesteri Guardian, majd a többi brit lap is.

Itt kezdődtek a bajok

A britek ugyanis nem csak a franciákkal állapodtak meg.

Előtte éveken át ígérgették az arab vezetőknek, hogy az Oszmán Birodalom legyőzése után a török szultán közel-keleti területein egy nagy arab államot hoznak létre.

A briteknek nagyon kellett teperniük az arabok jóindulatáért, ugyanis a világháború első éveiben egyáltalán nem volt biztos, hogy a brit és francia expedíciós erők képesek lesznek legyőzni a törököket a Közel-Keleten. Londonban tudták, hogy mindenképp rá kell venni az arabokat, hogy lázadjanak fel a törökök ellen.

Az ígéreteket bevették, és 1916 júniusában (egy hónappal a titkos Sykes-Picot paktum megkötése után) Husszein mekkai nagyserif vezetésével fellázadtak.

A cikk folytatása>>>

444.hu