Újabb közel-keleti kedvenceink – a humusztól a falafelen át a baklaváig

Sokféle konyha van a Közel-Keleten, de vannak ételek, amelyeket a térségben szinte mindenhol szeretnek. Törökországban épp úgy, mint Libanonban, Iránban vagy mondjuk Egyiptomban. Meg szerte a világon, mert finomak. Frissítenek a forró nyárban, vagy melegítenek a hűvös reggeleken.

Tegnap már ejtettünk szót néhány finomságról. Most mások kerülnek sorra. Hoztunk néhány receptet is: alapokat, amelyeket számtalan módon lehet cifrázni.

Humusz. Csicseriborsó püré szezámpéppel, olívaolajjal, fokhagymával, citromlével. Előételnek vagy csak úgy, beszélgetésekhez, pitával.

Egy félkilós csicseriborsó konzervet lecsöpögtetünk, a levéből negyed bögrényit félretesszük. 3-5 evőkanál citromlevet, másfél evőkanál tahinit, 2 gerezd zúzott fokhagymát, fél teáskanál sót és 2 evőkanál olajat adunk hozzá, a turmixgépbe rakjuk, hozzáöntjük a csicseriborsót. 3-5 percig turmixoljuk, amíg pép nem lesz belőle. Tálba tesszük, a közepén mélyedést csinálunk, abba 1-2 kanál olívaolajat teszünk. Petrezselyemmel körítjük.

Tahini. Szezámpép. Sok közel-keleti étel alapja, de önmagában vagy édesítve, kenyérre, kekszre kenve is nagyon finom.

180 fokra melegítjük a sütőt, 5 bögre szezámmagot egy tepsibe öntünk, és a meleg sütőbe tesszük 5-10 percre. Gyakran átmozgatjuk a szezámmagokat egy fakanállal, és vigyázunk arra, hogy ne barnuljanak meg. Kivesszük, 20 percig hűtjük. Turmixgépbe tesszük, hozzáadunk másfél bögre jó minőségű olívaolajat. 2 percig turmixoljuk, aztán ellenőrizzük az állagát. Sűrűnek, de azért még lazának kell lennie. Ha nem ilyen volna, akkor még jöhet hozzá egy kis olaj és forgatás. Szorosan lezárt dobozban 3 hónapig is bírja a hűtőben.

Falafel. Talán a legismertebb közel-keleti étel. Az összetört csicseriborsót hagymával és fűszerekkel keverik, a golyócskákat olajban megsütik. Előétel, könnyű vega ebéd, vagy pitába töltve, zöldségekkel fantasztikus szendvics.

Egy éjszakára áztassunk be hideg vízbe 1 bögre száraz csicseriborsót. Reggel öntsük le a levét, és friss vízben forraljuk 5 percig, aztán lassan főzzük még fél óráig. Kihűtjük. Ha a félkilós konzervet használjuk, ezeket a lépéseket elhagyhatjuk. A csicseriborsót 3 gerezd zúzott fokhagymával, 1 nagy fej apróra vágott hagymával, 2 evőkanál finomra vágott petrezselyemmel, 1 teáskanál korianderrel, 1 teáskanál római köménnyel egy tálba tesszük. Hozzáadunk 2 evőkanál lisztet. Összetörjük a csicseriborsót, turmixgéppel vagy krumplinyomóval, azt is a tálba öntjük, és jól összekeverjük a többi alapanyaggal. Turmixolhatjuk is, a lényeg, hogy sűrű masszát kapjunk. Kis golyókat formázunk belőle, nagyjából ping-pong labdányiakat. 5 centi magasan olajat öntünk egy serpenyőbe, és a forró olajban 5-7 percig sütjük a golyócskákat, amíg aranybarnák nem lesznek.

Tabouleh. Igazából saláta, de mégsem. Tört gabonából, kuszkuszból vagy az annál nagyobb szemű bulgurból készítik, de a finomra vágott petrezselyem, menta és citromlé uralkodik benne.

Fél bögre bulgurt vagy nagyobb szemű kuszkuszt másfél-két órára hideg vízbe áztatunk, amíg meg nem puhul. Aztán kézzel kinyomkodjuk belőle a vizet. Összekeverjük másfél bögre finomra aprított petrezselyemmel, 2 evőkanál finomra vágott mentával, 1 közepes fej apróra vágott vöröshagymával és 6 felkockázott közepes paradicsommal. Egy salátástálat kibélelünk szőlő- vagy salátalevelekkel, beletesszük az összekevert salátát. Meglocsoljuk 6 evőkanál citromlével, 6 evőkanál extra szűz olívaolajjal, megszórjuk egy evőkanál sóval és fekete borsot tekerünk rá. Két órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. De frissen is finom.

Folytatás és eredeti>>>