Törökországi tartózkodási engedély diákoknak

Bálint, ki diákként az Erasmussal. Így nemcsak sok új és érdekes emberrel, de sok új adminisztrációval és bürokratával is sikerült megismerkednie.

Majd pedig akarata ellenére tesztelte a 2015-ös diák tartózkodási engedély megkérésének menetét.

És mivel túlélte (hip-hip-hurrá!) el tudta mesélni nekünk. Nagyon tanulságos mindenkinek, aki Törökországban szeretne tanulni.

Mindenek előtt három fontos dolgot érdemes tudni:

  1. Kell tartózkodási engedély. Igen, vízum nem kell Törökországba a turistáknak, de a diákoknak, munkavállalóknak és mindenki másnak tartózkodási engedély azért még kell!
  2. Minden papírnak töröknek kell lennie (lásd majd részletesen). Így amit lehet, inkább Törökországban érdemes intézni.
  3. Minden itt található infó bár kipróbált, csak tájékoztató jellegű. Abban segít, hogy tudd, kb. mi vár rád. Semmiképpen ne hagyatkozz rá 100%-ban, mert a szabályok is változnak, de még inkább az adminisztrációban dolgozók hangulata. Törökországban minden eset egyedi. Ma így csinálják, holnap amúgy. Úgyhogy minden esetben érdeklődjél, hogy a te helyeden mik a követelmények.

No és akkor lássuk, mire is van szükség!

Teljes körű utasbiztosítás

Erre egyébként is szükség van az Erasmus miatt. Meg egyébként is.. biztosítás nélkül nem ajánlott másik országba menni.

Ezt köthetjük Magyarországon is, de akkor kell török fordítás róla. Igen, még az apróbetűs részekről is…. Az egyetem pedig lehet, hogy csakazértis angol fordítást fog kérni.És még akár apostille-t is kérnek.

Ha viszont inkább kihagyod a felesleges köröket, akkor Törökországban kössél biztosítást. Ennek értelemszerűen a teljes tanulási időszakra érvényesnek kell lennie. Ebben az esetben érdemes egy rövidebbet kötni még Magyarországon (ne maradjunk biztosítás nélkül egy percig sem!!), majd a teljest Törökországban.

Útlevél és fénymásolata

Ez teljesen rendben is van. Kell egy fénymásolat az útlevélről. Nem kell minden oldal, csak:

  • A te adataid vannak
  • Az okmány adatai vannak (ez egyes esetekben másik oldalon lehet, de általában a kettő ugyan az)
  • Az utolsó belépésnék az ideje, ahova az utolsó pecsétet kaptad.

És persze az eredeti útlevél is legyen nálad!

Fénykép 4+1

Ezt már jó az elején megszokni: mindig mindenhova vigyünk fényképet. Nálam mindig van egy 12-es kupac, mert bármikor jól jöhet. Ha egyébként éppen nem lenne nálunk, minden okmányiroda közelében találunk olyan helyet (általában fénymásolóval összekötve), ahol pár perc alatt elkészül az igazolványkép.

A fénykép készítésénél mondjuk el, hogy a tartózkodási engedélyhez van szükségünk a képre. Mert a szerint állítják be a szemünket, a mosolyunkat, de még a szemöldökünket is (harcias, kalózos, könyvelős, bolti eladós, stb.. legyen).

Bérleti vagy lakás szerződés eredetije és másolata

Ezzel igazolod, hogy van hol laknod. A diákok ritkán szoktak egész szemesztert hotelben tölteni (egyébként akkor meg a hoteltől kell az igazolás). Mindenképpen fel kell mutatni egy papírt, hogy van hol aludni, nem a híd alatt húzod ki az évet. Ehhez a lakás szerződés szükséges.

A dolgot tovább bonyolítja, hogyha a szerződést nem te írtad alá (pl. 6 ember bérel 1 lakást – figyelem!! fiúk-lányok nem bérelhetnek vegyesen lakást), akkor az aláíró személynek is meg kell jelennie. És ő is hozza a saját papírjait. Amije csak van: útlevél, személyi, tartózkodási engedély, macskasimogató klub bérlet, stb…

Igazolás az ösztöndíj támogatásról

A másik állandó központi elem: igazolni kell, hogy van elég pénzed túlélni a szemesztert. Nem fogsz este feketén dolgozni, nem fogsz koldulni, de még politikus sem leszel.

Az igazolás két módon lehetséges:

  • A magyar egyetem igazolja. Természetesen török nyelven, apostille-al (bár talán elfogadják nélküle is). Nem, nem jó angolul. Törökország hivatalos nyelve a török.
  • Bankszámlán van 2000 USD. Ez egy külön menet, mert török bankszámlán kell lennie. A bankszámlát meg akkor tudsz nyitni, ha van 1) lakcímed 2) szerencsecsillagod 3) kutyafüléd

55 TL befizetés, majd ennek igazolása (Vergi dairesi alındısı)

Ezt valamely “adózással kapcsolatos hivatalban” lehet befizetni. Közös nevükön: vergi dairesi. Jegyezzük meg, hol található ilyen. Fogunk mi még oda járni! Sokat!

Kitöltött adatlap. Helyesen kitöltött adatlap.
Nem olyan könnyű, mint amilyennek látszik. De idővel majd belejövünk.

resident_permit-381x600

A cikk folytatása>>>

CyberMacs/isztambul.info.blog