A gyönyörű tulipánok után szeretnék a „virágok királynőjének”, a rózsának is méltató szavakat szentelni. A rózsa kultusza több ezer évvel ezelőtt kezdődött. Kutatók szerint az őshazája Perzsia, de valószínű, hogy a rózsa őse minden földrészen honos volt.
Elsősorban csak a gazdagok, előkelő személyiségek, uralkodók engedhették meg maguknak a rózsákat. A kínaiak már 2500 évvel ezelőtt rózsaolajat és rózsavizet készítettek belőle.
A rózsa az iszlám népek szimbólumává vált. A tulipánok mellett hatalmas becsben tartották a rózsákat is. Ha valaki megpróbált a hárem rózsakertjéből virágot lopni, vagy „csenni”, akkor bizony akár halálbüntetés is várhatott rá.
Gül baba, „ a rózsák atyja” szerzetes volt, akit Szulejmán, a nagy szultán küldött Budára. Gül baba turbánján mindig friss rózsaszálat viselt a legenda szerint. Hamarosan meghalt, valószínű sérüléseibe halt bele. A szultán elrendelte a síremléke, a Türbe felépítését. Gül baba sírjánál és az egész környéken rózsák virágoztak és illatuk befátyolozták a környék levegőjét.
A rózsa ebben a korban a gyógynövények között szerepelt. Pozitív hatása ma is ismert a depresszió ellen, illata javítja a közérzetet, segít az alvás zavarok esetén, csillapítja az idegességet.
felsofokon.hu