Páratlan haditett volt a nándorfehérvári diadal

Kapisztrán János és keresztesei elfoglalják a török tábort/Wikimedia
Kapisztrán János és keresztesei elfoglalják a török tábort/Wikimedia

1456. július elején félelmetes haderő, a Konstantinápolyt alig három évvel korábban elfoglaló II. Mehmed szultán, „a hódító” – ahogyan a kortársak hívták – seregei hömpölyögték körül Nándorfehérvár erősségét. A próféta zászlaja alatt felvonuló török sereg tízszeres számbeli fölényben volt a várvédőkkel szemben, és az akkori világ leghatékonyabb ostromtüzérségével rendelkezett. A törökök lezárták a Dunát, és ahhoz, hogy Hunyadi János kormányzó harcedzett katonái, valamint Kapisztrán János keresztesei felmenthessék a védőket, meg kellett semmisíteni a török hajózárat. E döntő ütközet 560 éve, 1456. július 14-én zajlott le.

Hunyadi az oszmán hatalom megtörésére tette fel életét

A 15. század első felében jelentősen megerősödött a felemelkedő Oszmán Birodalom katonai nyomása a Balkánon. A Szerb Királyság már az előző évszázad végén, az 1389-es véres rigómezei csatában megsemmisült. Luxemburgi Zsigmond magyar király és későbbi német-római császár kísérlete, hogy kiverje a törököket a Balkánról, ugyancsak kudarcba fulladt. Zsigmond az 1396. szeptember 25-én lezajlott nikápolyi csatában megsemmisítő vereséget szenvedett el I. Bajazid szultán hadaitól, és ezzel hosszú időre lekerült a napirendről egy európai összefogáson alapuló törökellenes hadjárat ügye.

A török fenyegetés az 1430-as évek végén éledt újjá; I. (Habsburg) Albert rövid uralkodása alatt 1439-ben elfoglalták a stratégiai fontosságú Szendrő várát. Az 1440-ben magyar királlyá koronázott I.(Jagelló) Ulászló idején folytatódtak a déli végeket fenyegető török akciók. I. Ulászló katonailag aktív fellépéssel igyekezett gátat szabni a további török terjeszkedésnek, amely törekvésében Hunyadi János volt a király jobbkeze.

A cikk folytatása>>>

origo.hu


1 COMMENT

  1. érdekes a történelem. Ahhoz , hogy elfoglalhassák Konstantinápolyt magyar ágyúöntő kellett. Ő csinálta a félelmetesen nagy ágyúkat amivel a vastag falakat át tudták törni. Az hogy egy vár elfoglalásához hányszoros túlerő kellett ahhoz nincs fix szorzó szám. Ez függött a vár erősségétől és főleg az ostromlók ágyúitól. Egyébként is a török sereg létszámát erősen felduzzasztották a nem harcoló alakulatok, kísérők stb. Ettől függetlenül hősies küzdelem volt amit Hunyady János véghezvitt.

Comments are closed.