Nem volt elkerülhető – A mohácsi tragédia okai

mohacsi_csataA magyarság történelmének új irányt szabó és Magyarország sorsát a mai napig meghatározó mohácsi csatáról tartott előadást B. Szabó János hadtörténész, a Budapesti Történeti Múzeum főmunkatársa. Elkerülhető lett volna-e a vereségünk? Miért nem ért idejében a csata helyszínére Szapolyai János vajda erdélyi hada? Meggyilkolták, vagy baleset érte a magyar királyt? Az est során ezekre a fontos kérdésekre is választ kaptunk.

A mohácsi csata nemcsak Magyarország történelmét terelte új mederbe, hanem a Habsburg Birodalom megszületésének a lehetőségét is megteremtette, a végkifejlet elkerülhetetlen volt – jelentette ki az előadó, majd részletesen kifejtette, és számadatokkal támasztotta alá állítását. A 300 éven át tartó magyar-török háborúnak Mohács a felezőpontján helyezkedik el: míg az előtte való időszakot magyar sikerek jellemezték, az utána következő 150 esztendő a török hódoltság megszüntetése érdekében folytatott küzdelem jegyében telt el. A két állam erőforrásait és viszonyait elemezve ugyanakkor egyértelművé válik, hogy a magyarok veresége hosszú távon elkerülhetetlen volt, mondta.

A hódító politikát mellőző magyar királyság gazdasági ereje ugyanis csak a fejlődés függvényében erősödött, míg az állandó hadviselésre berendezkedett Török Birodalom területe, népessége és erőforrásai folyamatosan növekedtek. Így már csak idő kérdése volt, hogy mikor gyűri maga alá az útjában álló Magyarországot. A Magyar Királyság Kárpát-medencére korlátozott területe például 1526 tájékán 330 ezer km²-re tehető, a Török Birodalomé viszont ekkorra már 1,5 millió km²- re duzzadt. Magyarország lakosságának száma 3–4,5 millió, adóbevétele aranyban 200–300 ezer, állandó hadseregének létszáma kb. 9000 fő. Ezzel szemben a Török Birodalom 20–22 milliós népességgel, évi 4,5 millió arany adóbevétellel és kb. 58 ezer fős állandó hadsereggel rendelkezett.

A cikk folytatása>>>

erdely.ma