Kilenc pontban Törökország: Az alkudozás 9 szabálya

Magyar igazságból három van, miként jókívánságból is, ha kifogjuk az aranyhalat. A cigányzenekar száz tagot számlál, hét mérföldes csizmával indulunk neki a nagyvilágnak, és a sárkánynak is illik mind a hét fejét levágni. A kilences pedig Törökország száma, legalábbis a Türkinfónál.

Sorozatunkban azt vesszük sorra, mi a 9 jó, ismert, ízletes, hazahozni-, hallgatni- vagy kóstolnivaló, sínen gördülő vagy fülbemászó… Összeállításunkban nem az objektivitás, hanem kimondottan az egyéni ízlés vezérelt bennünket. Legyen szó utazásról, irodalomról, gasztronómiáról vagy lakberendezésről, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat Törökországról – 9 pontban.

Egyetlen törökországi nyaralás sem lehet teljes egy jó kis bazározás nélkül. Legyünk akár Isztambulban, ahol több bazár van, akár valamelyik nyaralóhelyen – Antalyában, Manavgatban vagy esetleg Alanyában – az alkudozást valamilyen csecsebecsére vagy finom holmira nem érdemes kihagyni.

Alkudozás – van, akit már a szó hallatán is lever a víz, mások lázban égve vetik magukat az alkuba. Ahhoz, hogy a legjobb áron tudjuk megszerezni a nekünk tetsző ajándékot, jó, ha a következő szabályokat észben tartjuk

1Jó időzítés

pinterest.com

A törökök úgy tartják, hogy a vendég – és így a vásárló – is Isten ajándéka, ezért megtesznek mindent, hogy az ember elégedetten távozzon. Ehhez viszont az is kell, hogy megfelelő időben érkezzünk az árushoz. Ez lehetőleg nyitás után nem sokkal vagy zárás előtt legyen, ugyanis a törökök szerint, ha egy jó üzlettel nyitják a napot, akkor annak hátralévő része is remek lesz. Ugyanez igaz a zárás előtti időre is. Ha sikerül még az utolsó órákban egy kedvező ajánlattal vásárlásra csábítani az embert, már érdemes volt felkelni.

2Érdektelenség

financialtribune.com

Az egyik legfontosabb szabály, melyet egy Törökországban sokszor járt ismerősömtől tanultam, ne mutassuk ki, hogy egy adott áru, akár táska, akár sál, akár csak egy kisebb ajándéktárgy mennyire tetszik. Azt is mondhatnánk: vegyük fel pókerarcunkat. Ugyanis, ha az eladó látja, hogy mennyire megtetszett nekünk valami, akkor úgy gondolja, bármennyit megadunk érte – így nehéz lesz sokat alkudni az árából.

3Ne lássák rajtad, hogy melyik árucikk tetszik!

robertharding.com

Ahogy már az előző pontban is írtam, a pókerarc a legfontosabb, sőt lehetőleg több terméket vegyünk kézbe, kérdezzük meg az árát, így az árust egy kicsit elbizonytalanítjuk.

4Ne te mondd meg az árat!

theistanbulinsider.com

Ha kiválasztottuk a nekünk tetsző dolgot, mindenképpen kérdezzünk rá az árra, és ne mi mondjuk meg, hogy mennyiért vinnénk el, mert akkor máris bukott az alkudozás lehetősége.

5Alkudozz!

atdaa.com

Miután eldöntöttük, hogy mit veszünk és az árát is tudjuk, indulhat az alkudozás. Szintén Törökországot megjárt ismerősömtől tudom, hogy általában a mondott ár feléért vagy egy kicsivel többért el lehet vinni a kiszemelt dolgot. Hagyjuk, hogy az árus beljebb invitáljon standján vagy boltjába, leültessen és megkínáljon bennünket egy-két-három csésze finom török teával és közben alkudozzunk!

6Hagyd faképnél az árust!

pixabay.com

Ha úgy gondoljuk, hogy az adott dolgot mindenképpen meg akarjuk kaparintani magunknak, akkor egyszer csak álljunk fel, köszönjünk el és hagyjuk őt faképnél! Még alig teszünk néhány lépést és az eladó máris a nyomunkban lesz, és egy – az előzőnél alacsonyabb – árat fog mondani, majd újra visszahív.

7Blöffölj!

androidslots.co.uk

Blöffölni sem tilos alkudozás közben. Mondjuk azt, hogy a szomszéd árusnál vagy a bazár más részén ezt a terméket olcsóbban is meg tudtuk volna venni, vagy előző törökországi látogatásunk során sokkal jobb áron jutottunk hozzá ilyen ajándékhoz. Figyeljük meg, hogy ekkor biztos, hogy alacsonyabb árat fogunk tőle hallani.

8Ha jó árat alkudtál ki, vásárolj többet!

grandbazaarshoping.com

És ha már megvan a megfelelő ár, akkor többet is vásároljunk. Ilyenkor akár egy áráért két-három terméket is megkapunk. Ha nem akarjuk megtartani a sokadik táskát, sálat vagy akármit, majd odaadjuk az ismerősünknek vagy a főnökünknek ajándékba.

9Ez csak egy játék, úgy is kezeld!

o-posts.com

És ami a legfontosabb: ez az egész csak egy játék, ne vegyük a lelkünkre, ha valamit mégsem tudtunk megvenni a nekünk megfelelő áron. Próbálkozzunk másik üzletben! Különösen az isztambuli Nagy Bazár van tele üzletekkel, így előbb-utóbb biztos megszerezzük, ami nekünk kell!

 

Ha ezeket megjegyezzük, biztos vagyok benne, hogy senki nem fog üres kézzel hazatérni legközelebbi törökországi útjáról, és büszkén meséli majd itthon, hogy milyen jó buli volt, amikor a bazárban alkudozott. Egy fontos dolog azért van: a nagyobb üzletközpontokban, szaküzletekben vagy akár éttermekben alkudozni nem lehet!

Kollár Kata – Türkinfo