Húzogatják az oroszlán bajszát Ankarában: egyre nagyobb nehezteléssel nézi a Nyugat a törökök játékát

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Megugrott a kereskedelem 2023-ban Törökország és Oroszország között, ami egyre jobban aggasztja a nyugati országokat. Attól tartanak, hogy Ankara érzékeny technológiát is átad az oroszoknak. A bizalmatlanság feszültséget okoz a NATO-n belül – írja a Financial Times.

Hamarosan a török fővárosba látogat Brian Nelson, az amerikai pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős államtitkára. Az utazás célja, hogy meggyőzze Ankarát a kereskedelmének csökkentéséről Oroszországgal, illetve, hogy megerősítsék a szigorú szankciókra vonatkozó ellenőrzéseket.

2023 első kilenc hónapjában 158 millió dollárt tett ki annak a 45 árunak az exportja Törökországban, amelyek többnyire „kettős felhasználású eszközök”, azaz a polgári mellett katonai alkalmazásra is hasznosíthatók.

Emily Kilcrease, a Center for a New American Security agytröszt Energia, Gazdaság és Biztonság programjának igazgatója szerint a kereskedelem az exportellenőrzés és a végrehajtás közötti szabályozási rések kihasználása miatt virágzik.

Néhány harmadik ország, például Törökország esetében valóban gyengébb végrehajtási helyzetben vagyunk, mint amilyenben végső soron lenni szeretnénk – mondta Kilcrease.

Felmerült a gyanú, hogy Törökország – az Egyesült Arab Emírségek mellett – része egy olyan többlépcsős nemzetközi orosz hálózatnak, amelynek segítségével megkerülik a nyugati szankciókat. Ennek lényege, hogy a kritikus nyugati technológiai eszközök közvetítőországokon keresztül eljutnak Oroszországba, ahol a haderő fejlesztéséhez használják fel ezeket.

Az eljárás miatt a nyugati kormányok egyre feszültebben szólítják fel a törököket, hogy tartsák be az előírásokat, és korlátozzák az oroszokkal folytatott kereskedelmet. Ennek szerepe azért is kiemelkedő, mivel sokszor nem közvetlenül Oroszországgal kereskedik a kis-ázsiai ország, hanem például Kazahsztánnal. Innen megy később tovább a legtöbb eszköz Moszkva irányába.

A feszültség érzékeny pillanatban érkezik: a törökök több milliárd dollár értékben vásárolnának amerikai F-16-os vadászgépeket, míg a Nyugat azzal nyomasztja a törököket, hogy fogadják el Svédország csatlakozását a NATO-hoz.

Forrás: www.portfolio.hu