Felfedték a Várkert bazár nagy titkát

imageHétfőtől tárlatvezetés keretében már látogatható lesz a Budai Vár pincerendszerében az a középkori zsidó fürdő, amit nyolc évvel ezelőtt tártak fel. A Budai Vár nyugati pincerendszerében található, 13.századi rituális zsidó fürdő, azaz mikve a nagyközönségtől mindeddig el volt zárva, de a földalatti tárlatvezetés ezentúl a fürdőt is útba ejti. Ott jártunk a helyszínen.

Tatárok mentek, zsidók jöttek

A budai zsidókat IV.Béla király hívta Budára Ausztria területéről a tatárjárást követően. A mohácsi vész után a zsidó közösség úgy döntött, hogy behódol a törököknek: még a város kulcsait is ünnepélyesen átnyújtották a szultánnak. Szulejmán a budai zsidó közösség jelentős részét áttelepítette az Oszmán Birodalom más területeire, ahol a budai zsidók megőrizték identitásukat, budai szokásaikat.

Buda 1541-es török megszállása után a birodalom más városaiból telepítettek ide zsidókat, azonban a közösség a 13. század folyamán csak lassan gyarapodott. Valószínűleg ekkor települt vissza néhány, 1526-ban elköltöztetett zsidó család is. Kis létszáma ellenére a budai zsidó közösség élt és virult: jelentős gazdasági erővel rendelkezett, és továbbra is önként és nagy öntudattal állt a törökök mellett, hiszen a keresztény Európában számtalanszor megalázták, elnyomták, üldözték őket.
A budai zsidók szabadon gyakorolhatták mesterségüket, mert az Oszmán Birodalom jelentős hasznot húzott belőlük: adót fizettek és pénzügyileg is támogatták a szultánokat. A törököktől bérbe vették a vámokat, a réveket és a pénzváltóhelyeket. A budai zsidók részt vettek a nemzetközi kereskedelemben is. Például Bécsből Budán keresztül vittek Isztambulba posztót és vásznat, a Török Birodalomból pedig gyapotot és színes fonalat szállítottak nyugatra.

A budai zsidók között a kereskedők mellett voltak mesteremberek, orvosok és mészárosok is. Egyesületeket is működtettek, többek között jótékonysági, temetkezési és betegápoló egyletet, illetve tanulóköröket tartottak fenn. A régészeti feltárások szerint három zsinagógát is építettek. Azonban Buda visszafoglalásával véget ért a budai zsidó közösség virágzása. A várat ostromló katonák gyakorlatilag az utolsó szálig lemészárolták a helyi zsidókat.

Megtisztulás a vár alatt

A Képes krónika már említi, hogy a 13. században közvetlenül a mai Fehérvári kapu mellett állt valamikor egy zsinagóga és egy mikve. A Budavári Palota 15 évvel ezelőtt véget ért nagyszabású feltárása során megtalálták a zsinagógát, amit a dokumentáció után visszatemettek, mivel napjainkban a Honvéd Főparancsnokság előtti utcaszakasz húzódik felette.

Ugyanakkor a nagyszabású középkori ásatás során a Budavári Palota északi falától a Dísz tér déli oldaláig terjedő településrész pincéit a munkálatok alatt viszonylagos épségben sikerült feltárni. A most megnyíló, feltárt és felújított pincerendszer egyik legrégebbi része a kicsiny, mindössze 2-3 négyzetméteres helyiség, a mikve.

A feltárás, majd az azt követő felújítás eredményeként ma újra tiszta és természetes eredetű víz található a szinte teljes épségében megmaradt rituális zsidó fürdőben. Ez azért is különleges, mert a zsidó hagyomány szerint a mikvének természetes víznek kell lennie.

A cikk folytatása>>>

hvg.hu