Ezen a napon: Az Inci török női magazin megjelenése

Minden társadalomban, minden történelmi korszakban vitás kérdés a nők közéletben történő szerepvállalása. A női magazinoknak jelentős szerepük van abban, hogy utat mutassanak a korszak asszonyai számára.

1919. február 1-jén szombaton jelent meg első alkalommal az Inci (Gyöngy) magazin, mely ajánlója szerint minden hónap első napján jelenik meg, a nőket érintő elméleti és tudományos kérdésekről szól, képekkel illusztrálva. Pont az átmenet időszakában látott napvilágot: a régi oszmán világból az új köztársasági időkbe való átmenet korszaka volt ez.

A kiadásának ötlete a lap tulajdonosától, Sedat Simavi újságíró, karikaturistától származik. A háború előtti években és fiatal korában mindig olvasta az akkor megjelenő Femina című magazint, és tudta, egy ilyen jellegű lapra nagy szüksége van a nőknek.

Sedat Simavi a sajtókiadás jelentős figurája. Életének 57 éve során 59 lapot indított el. Nagy jelentőséget tulajdonított a hiteles hírközlésének, a fotók megjelentetésének. 1948-ban alapított lapja, a Hürriyet ma is a piacvezető napilapok között van Törökországban.

Az Inci magazin, eltérve az időszak egyéb magazinjaitól, a nők társadalomban betöltött szerepét helyezte előtérbe. Minden betűjével hangsúlyozta, hogy a nők szerepe nem csak a házimunkára, a gyereknevelésre korlátozódik. A nők közéletben való részvételéről, a nőkkel kapcsolatos történésekről, illetve a szalonokban és a divatvilágban történő eseményekről adott hírt.

1919 és 1923 között havonta jelent meg a lap. Intellektuális írásaiban  az oszmán társadalomban megjelenő új nőtípust mutatták be – mind férfi, mind női szerzők tollából. Írtak divatról, művészetről, irodalomról, történelemről.

A lap mottója szerint a háziasszonyoknak a családi életben, a dolgozó nőknek a munkában van szükségük segítségére.

Az első számból szóló idézetet akár egy mai lapban is olvashatnánk.

„A nőket két szerepben látjuk. Az egyik a családi, a másik a nyilvános élet. A nőknek ahhoz, hogy mindkét területen sikeresek legyenek, segítségre és támogatásra van szükségük. Egy jó háziasszony a házát rendben tartja, szeretetteljes fészket teremt, a lakótér területeit idegen kézbe nem engedi át, a konyhába lépve tökéletes vacsorát varázsol. Óriási szükség van arra, hogy minden török nő jó anya legyen, a gyerekeit saját maga és a gyermekei igényeinek megfelelően nevelje.”  (İnci, No. 1 [1 Şubat 1919], 2)

Az információk forrása és a magazin kiadásának körülményei, tartalmának teljes elemzése török nyelven olvashatók.

Erdem Éva – Türkinfo