A Törökországba egészségügyi okból érkező turisták tízszer annyit költenek, mint az üdülési célból érkezők

Ahogy Törökország az egészségügyi szektor egyik kiemelkedő célpontjává válik – a minőségi szolgáltatásai révén – úgy lesz egyre több beteg számára mind inkább vonzó. A felmérések szerint az egészségügyi okból érkező turisták tízszer annyit költenek itt, mint az üdülés miatt érkezők.

 A SAOMER (Egészségügyi Stratégiák és Társadalmi Szabályozások Szövetsége) felmérése szerint az egészségügyi okból érkező turisták kb. tízszer annyit költenek, mint a vakációra érkezők.

Turan Buzgan, a SAOMER elnöke elmondta, hogy Törökország igyekszik kihasználni egészségturisztikai potenciálját, és ennek hatására mintegy 1.1 millió turista látogat el az országba ebből a célból.

“Az egészségturizmus 3 alcsoportból áll, nevezetesen:  “gyógyturizmus”, “idősek és mozgássérültek turizmusa”, valamint a “termálturizmus” – mondta Buzgan, majd kiemelte, hogy Törökország mindhárom területen szeretne továbbfejlődni. Hozzátette, hogy a gyógyturizmus miatt Törökországba érkezők – a világ más országaihoz képest – jobb minőségű egészségügyi szolgáltatásokat kapnak kevesebb pénzért. A fejlett orvosi szaktudás, a jóminőségű egészségügyi szolgáltatások és a rövid várólisták vonzzák a külföldi turistákat.

A globális egészségturizmus 300 milliárdos forgalmat bonyolít, ami várhatóan 500 milliárdra nő az elkövetkező 3-4 évben, 2023 után pedig akár az 1 milliárdot is elérheti.

A SAOMER elnöke szerint: 2,3 – 3 milliárd dollárra tehető Törökország gyógyturizmusból származó bevétele, és ez – az előjelzések szerint – 2020-ra 5 milliárdra növekszik majd.

“Fejenként tízszer annyit költenek a gyógyturizmus miatt külföldről érkező turisták, mint azok, akik nyaralni jönnek. Ezért a gyógyturizmus fejlesztésére kell összpontosítanunk” – mondta Buzgan.

A SAOMER elnöke kiemelte, hogy a kényelmes közlekedésnek és a jó kommunikációnak köszönhetően fellendült a gyógyturizmus világszerte. Törökország leginkább a szembetegségek, onkológia, idegsebészet, ortopédia, onkoterápia, kozmetikai sebészet és hajbeültetés területén célpont, valamint a gyógyfürdőket kedvelők, illetve a nyugdíjasok, mozgássérültek körében népszerű.

“A megfizethető és minőségi egészségügyi szolgáltatások, az – európai országokhoz képest – rövid várakozási idő, valamint a jól felszerelt kórházak teszik lehetővé, hogy Törökország egyre nagyobb részt vegyen ki a világ gyógyturizmusából.” – hangsúlyozta Buzgan.

Gyógyturizmusban az USA, Anglia, Spanyolország, Olaszország és néhány észak-európai ország vezeti a listát. Ezek mellett néhány ázsiai ország is jelentős fejlődést mutat ezen a területen. Kedvező ajánlatokat kínál Szingapúr, Malajzia és Thaiföld is. Mivel Törökország gyógyturizmusa évről évre nő, egyre jelentősebb szerepet tölt be a világ egészségügyi turizmusában is. A TurkStat – a Török Statisztikai Intézet – legújabb felmérése szerint a gyógyturizmus ágazata 2016-ban 12%-os emelkedést mutatott és 700 millió dollár nyereséget termelt. Törökország a hajbeültetés és a fizikoterápiás szolgáltatások központjának számít. Csaknem hatvan országból érkeznek ide páciensek: Közel-Keletről, arab és európai országokból, de Afrikából is, például Nigériából, Kenyából, Tanzániából vagy Etiópiából.

Évente több ezer ember utazik Törökországba hajbeültetés miatt, többségük az arab országokból, és több, mint 25 ezren jönnek ide szemműtétre, többnyire Európából.

A magas színvonalú szolgáltatások és a beavatkozások viszonylag kedvező ára miatt Törökország egyre népszerűbb a hajbeültetést igénylők körében. A napi 200 elvégzett hajbeültetés és a több száz klinika Törökország szerte, főképp Isztambulban “Törökországot a legjobbak közé emelte e téren” – köszönhetően a kiváló sebészeknek és a tapasztalt orvosi csapatoknak.

Az Egyesült Államokban és Angliában a hajbeültetés 25 000 dollárba (kb. 6,6 millió forint) kerül, míg Törökországban 5000 török lírába (kb. 350 000 forint), tehát jelentősen olcsóbb. Ezt a műtétet leginkább a közel-keleti országokból valamint Németországból, Ukrajnából, Szaúd-Arábiából, Egyiptomból és Líbiából érkezők veszik igénybe – támogatva ezzel a gyógyturizmust és az egész turisztikai szektort is, mivel a páciensek gyakran családjukkal utaznak ide, s miközben gyógyulnak egyben üdülnek is.

Jelenleg Törökország a szemműtétet igénylők számára is elsődleges célponttá vált. Angliától Irakig a szürkehályogtól és makuladegenerációtól szenvedők a török kórházakban keresnek gyógyulást. A külföldi páciensek azért választják Törökországot, mert az árak reálisak és az orvosok hozzáértők.

Növekszik Törökország gyógyvizeinek népszerűsége is különösen az arab turisták körében, akik gyógyulást keresnek az ország természeti csodáit keresve. A termálvizek gyógyulást nyújtanak mind a helyi, mind a külföldi turisták számára bőrbetegségek, depresszió, gyomor- és bélrendszeri, légúti megbetegedések, reuma esetén.

Forrás: Daily Sabah

Fordította: Kiran Katalin – Türkinfo