A Kreml megerősítette, hogy Törökország benyújtotta csatlakozási kérelmét a BRICS-csoporthoz

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Törökország hivatalosan is kérte felvételét a BRICS-csoportba – közölte szerdán Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó, aki megerősítette, hogy a csoport tagállamai megfontolják az ajánlatot.

Recep Tayyip Erdogan török elnök Usakov szerint elfogadta a Kreml meghívását is, hogy részt vegyen az oroszországi Kazanyban október 22-24-én tartandó BRICS-csúcstalálkozón. Oroszország jelenleg a szervezet elnöke.

„Törökország benyújtotta a teljes jogú tagság iránti kérelmét. Meg fogjuk fontolni” – mondta Usakov újságíróknak.

A Bloomberg hétfőn arról számolt be, hogy Ankara „néhány hónappal ezelőtt” nyújtotta be a BRICS-tagságra vonatkozó kérelmét, részben az ukrajnai konfliktus miatti „szakadások” miatt, amelyek Törökország és a NATO többi tagja között feszültek.

Törökország az első NATO-állam, amely tagságot kér a nem nyugati BRICS-csoportban.

Erdogan kormányzó AK pártjának szóvivője, Omer Celik később megerősítette, hogy a felvételi eljárás folyamatban van, és hogy Erdogan „többször” kijelentette, hogy Törökország BRICS-tagságra törekszik.

„A kérésünk ebben a kérdésben egyértelmű. Ez már folyamatban van. De nincs konkrét fejlemény ezzel kapcsolatban” – mondta Celik újságíróknak. „Elnökünk világosan kijelentette, hogy Törökország minden fontos platformon, így a BRICS-ben is részt akar venni”.

A BRICS-et 2006-ban Brazília, Oroszország, India és Kína alapította, Dél-Afrika 2011-ben csatlakozott hozzá. A csoport idén bővült, amikor Egyiptom, Etiópia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek is teljes jogú taggá vált. Usakov szerint már több mint 30 ország nyújtotta be hivatalosan a csatlakozási kérelmét.

Eközben Törökország jelentkezése aggodalmakat váltott ki az EU-ban. A blokk szóvivője, Peter Stano egy keddi brüsszeli sajtótájékoztatón állítólag azt mondta, hogy Ankara tagjelöltként tiszteletben kell tartania az uniós értékeket és külpolitikai preferenciákat, annak ellenére, hogy joga van megválasztani, mely nemzetközi szervezetekhez csatlakozik.

Törökországot 1999-ben nyilvánították az EU tagjelölt országává, és 2005 óta tárgyalásokat folytat a csatlakozásról. Az Európai Parlament azonban 2019-ben felfüggesztette a csatlakozási tárgyalásokat az országgal az emberi jogok állítólagos megsértése miatt. A török vezetés a Bloomberg szerint egyre frusztráltabb az évtizedek óta tartó pályázatban elért előrelépés hiánya miatt.

Forrás: oroszhirek.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here