„A következő forduló Erdoğannak fog kedvezni” – a török elnökválasztásokról kérdeztük a Türkinfo főszerkesztőjét

Tarik Demirkan szerint a bizonytalanok valószínűleg az erősebb jelölt mellé állnak majd a második fordulóban. De bárki nyer, teljesen új utat kell majd kitalálnia a gazdaság túlélése érdekében.

Évtizedek óta a legszorosabb választási küzdelem zajlott a hétvégén Törökországban, de azt már biztosan lehet tudni, hogy második fordulóban dől majd el a török elnökválasztás, mivel egyik jelölt sem érte el az 50 százalékot.

A törökországi választási bizottság vezetője hétfő reggel közölte, hogy Recep Tayyip Erdoğan jelenlegi török elnök a szavazatok 49,4 százalékát kapta az első fordulóban. Erdoğan riválisa, az ellenzéki Kemal Kılıçdaroğlu a voksok 44,96 százalékát, a harmadik helyen álló, ultranacionalista Sinan Oğan pedig a szavazatok 5,2 százalékát szerezte meg.

A választási eredményekről kérdeztük a turkinfo.hu hírportál főszerkesztőjét, Dr. Tarik Demirkant.

A főszerkesztő emlékeztetett rá, hogy az előzetes közvéleménykutatások is azt jósolták, ami végül megvalósult: a két nagy jelölt, Erdoğan és Kılıçdaroğlu végül közel volt egymáshoz, de egyik jelöltnek sem sikerült elérni az 50 százalékot, és szükség lesz második fordulóra.“Az alkotmány szerint ez volt a győzelem feltétele: az első fordulóban valamelyik jelöltnek 50% + 1 szavazatot kell szereznie ahhoz, hogy elnök legyen, ez nem valósult meg. A közvéleménykutatások azt sikeresen jelezték előre, hogy egyik jelölt se lépi át az 50%-ot, de az első forduló győztesét nem jósolták meg helyesen”

– mondta az eredményekről a Türkinfo főszerkesztője.

A következő fordulóban két jelölt lesz versenyben, az lesz a nagy kérdés majd, hogy a visszelépő harmadik jelölt, az 5,3%-ot szerző ultranacionalista Sinan Oğan kinek a javára lép majd vissza. Ez fogja eldönteni a második fordulót, hogy ő ki mellé áll.„Tegnap este már tárgyaltak Kılıçdaroğluval, tehát elképzelhető, hogy az ellenzék mellé áll, de ez sem garancia arra, hogy Erdoğant megelőzi az ellenzék közös jelöltje. És még ha sikerül is legyőzni a második fordulóban, akkor is ott van az a tény, hogy a parlamenti választásokon Erdoğan mögött álló AKP-MHP-YR pártszövetség 56 százalékos többséget szerzett a parlamentben, és ha ellenzéki lesz az elnök, akkor ez komoly problémát fog okozni Törökország törvényhozásában”

– foglalta össze az eredményeket Tarik Demirkan.

Arra a kérdésre, hogy hogyan szerepelhetett ilyen jól Erdogan a nagyon magas, 84 százalékos infláció és a problémás földrengéskezelés ellenére is, a szakember így válaszolt.

„Valóban rekordmagas az infláció, az emberek a földrengés területén még mindig sátortáborokban élnek, de ennek ellenére még mindig magas Erdoğan támogatottsága. Talán figyelembe kell venni azt is, hogy a török társadalom megosztására irányuló, kemény konfliktuspolitika még mindig megállja a helyét: az idegenellenes, az LMBTQ-ellenes és a nyugatellenes politika összehozza azokat az embereket, akik között vannak nézeteltérések. Egyrészt ezek az emberek megmentőnek látják Erdoğant és a török nép biztonságát, az iszlám becsületét és Törökország szuverenitását hirdető politikáját.Másrészt a választási kampányban a kormány teljes erejéből, gátlástalanul használta az állami költségvetést saját maguk népszerűsítésére. Az állami média teljes mértékben a kormány szócsövévé változott a kampányban, elég csak egy példát mondani: április elejétől május elejéig Erdoğan egy hónap alatt 32 órát kapott az állami televízióban, míg az ellenzék 32 percet”

– tette hozzá a szakember, aki úgy gondolja, hogy Erdoğan ugyan megnyerte ezt a parlamenti választást, de azért már vannak árnyoldalak: a jelenlegi elnök pártja, az AKP a legutóbbi választáshoz képest 7 százalékkal kevesebb támogatást kapott.„Ugyanakkor megnőtt a nacionalista politikai programokra épülő pártok támogatottsága, és a harmadik jelölt, aki több mint 5 százalékot kapott, ő is radikális nacionalista pártprogramot épített magának, aminek első eleme az idegen- és menekültellenesség. A többi nacionalista párt támogatottsága is nőtt, és bár ezek a pártok külön vonalon vannak, ez azt is mutatja, hogy Törökországban nagyon erősödik a nacionalizmus”

– mondta a főszerkesztő.

„A következő forduló Erdoğannak fog kedvezni valószínűleg. Aki még bizonytalan, és nem döntötte el, hogy ki mellé fog állni, valószínű az erősebb jelölt mellé teszi le majd a voksát.Ha mégis ellenzéki lesz az elnök, a parlamentben viszont kormánypártiak vannak többségben, az működésképtelen kormányt fog létrehozni Törökországban. Ezt nem akarják majd az emberek. Persze még bármi előfordulhat”

– árulta el Tarik Demirkan.

Arra a kérdésre, hogy eldurvulhat-e annyira a helyzet, hogy polgárháború alakuljon ki Törökországban, a főszerkesztő így válaszolt:

„Azt kizártnak tartom. Ezek a konfliktusok nem olyan erősek, hogy polgárháború alakuljon ki. Azt is hozzá kell tenni, hogy Törökországot nehéz időszak várja a következő ciklusban a nagyon rossz gazdasági helyzet miatt. Tehát akár a kormánypárt, akár az ellenzék nyer a választásokon, át kell gondolni a gazdaságpolitikát, és valami teljesen újat kell kitalálniuk a törökországi gazdaság túlélésének érdekében.”

www.szeretlekmagyarorszag.hu