10 új hely Törökország UNESCO Világörökségi Várományosi Listáján – befejező rész

2016-ban Törökország UNESCO Világörökségi Várományosi Listájára összesen 10 kulturális és természeti örökség került fel.

Cikksorozatunkban ezeket a helyeket mutatjuk be olvasóinknak az ország nyugati felétől kelet felé haladva. Elérkeztünk a sorozat és a körút végéhez. Végezetül Burdur és Antalya örökségét mutatjuk be olvasóinknak.

Kibyra (Burdur)

Burdur és Fethiye között félúton található Gölhisar telelpülés, mely Törökország legmegkapóbb és legkevésbé látogatott régészeti lelőhelyének, az ókori Kabalának ad otthont.

Az ókori város a Çeşme mecsettől 2 km-re található. Kabala azon a helyen jött létre, ahol Kariába, Lüdiába, Prügiába és Pszidiába tartó kereskedelmi útvonalak keresztezték egymást. Később a Pergamoni Királyság része lett.

A hegyek felé haladva találjuk a nekropoliszt, vagyis a temetkezési helyet. Tovább haladva, ahogy átlépünk a kapun, a sírok maradványait láthatjuk, illetve egy épület romjait, amely valószínűleg templom volt.

Ott van még az ókori piactér, illetve ami megmaradt belőle. Látható még egy 9000 fő befogadására alkalmas színház, a tanács épülete, fürdőház padló alatti fűtőrendszerrel és terrakotta csempékkel.

Yivli minaret és a mecset (Antalya)

Az Alaaddin mecset, vagy Yivli minaret mecset, melyet még Ulu dzsáminak (nagymecsetnek) is szoktak nevezni, Antalya történelmi mecsete. A szeldzsuk szultán, I. Alaaddín Kejkubad építtette. Egy épületkomplexum része, amelyhez még egy iskola, egy szeldzsuk és egy dervisház és két pince is tartozik. A mecset Antalya óvárosában (Kaleiçi), a Köztársaság úton (Cumhuriyet Caddesi) áll. Rovátkolt minaretjét Yivli minaretnek hívják, melyet a város jelképei, a sötétkék csempék díszítenek.

A mecset 1230-ban épült, 1373-ban újjították fel. A minaret 38 méter magas, négyzet alakú kövekből épült, tornyát 8 borda díszíti és 90 lépcsőn lehet feljutni a tetejére.

A mecset ma az Antalya Néprajzi Múzeumnak ad otthont, ahol ruhákat, konyhai eszközöket, kézimunkákat, gobleineket, szőtteseket, zoknikat, zsákokat, szőnyegeket, dísztárgyakat és sátrakat állítottak ki. A nagyközönség számára 1974 óta áll nyitva.

1.rész

2.rész

3.rész

4.rész

Kollár Kata – Türkinfo