Tapintható műtárgyak látássérült emberek számára

A közép-anatóliai Eskişehir tartományban működő Anadolu Egyetem kutatói által indított projektnek köszönhetően a világ múzeumainak legjelentősebb leleteit 3D nyomtatókkal reprodukálták annak érdekében, hogy a látássérült emberek számára is ”láthatóvá” tegyék őket.

A műtárgyakat Braille írású tájékoztató kártyákkal is ellátták. Özlem Yiğit, Hıdır Karaduman és Ümran Alan akadémikusok úgy döntöttek, hogy hozzásegítik a látássérült embereket ahhoz, hogy a történelmi műtárgyakat megismerhessék.
A program a „Szkenneld be a világot” elnevezésű projekt része, amelynek keretében a világ múzeumai legismertebb műtárgyaikat beszkennelik és feltöltik a digitális térbe. Az Anadolu Egyetem oktatói úgy döntöttek, hogy ezeket a műtárgyakat Törökországban keltik életre a 3D-s nyomtatás segítségével.

Karaduman elmondta: „Projektünket „3D-s műtárgyak múzeumának” neveztük el, és tavaly részt vettünk vele a Fehér Bot Fesztiválon a Boğaziçi Egyetemen, Isztambulban. Eddig mintegy 30 műtárgyat vontunk be a programba, melyeket Braille írású kártyákkal és hanganyagokkal láttunk el annak érdekében, hogy a látássérült emberek számára is megismerhetőek legyenek.”

„A múzeumok gyakran értelmetlen, sötét és unalmas helyek a látássérültek számára. Számos múzeumban csak korlátozottan van lehetőség a műtárgyak megérintésére. A projektünknek köszönhetően a látássérülteknek megvan az esélyük arra, hogy megtapinthassák és jobban megértsék ezeket a műtárgyakat. Elérhetővé tettük számukra a múzeumokat.”- tette hozzá.

Fordította: Lukács Eszter – Türkinfo

Forrás: Hürriyet Daily News