Ötven év után is parázslik a konfliktus: interjú az észak-ciprusi elnökkel

Klép forrása: commons.wikimedia.org

Júliusban volt ötven éve, hogy a görögországi katonai junta támogatásával a görög ciprióták puccsot hajtottak végre Cipruson. A török lakosság védelmében Törökország katonai erővel avatkozott be, hadserege azóta sem hagyta el a szigetet. Fél évszázad múltán sincs sokkal közelebb a konfliktus rendezése, de legalább a fegyveres összecsapásokra kisebb az esély. Az évforduló alkalmából Ersin Tatarral, az Észak-Ciprusi Török Köztársaság elnökével beszélgettünk.

– Tizennégy éves volt, mikor 1974-ben a görög katonai junta támogatásával puccsot hajtottak végre Cipruson, mire Törökország katonai erővel avatkozott be a török lakosság védelmében. Emlékszik még arra a napra?

– Természetesen jól emlékszem, mi történt azon az izgalmas napon. Eltávolították a hatalomból III. Makariosz ciprusi elnököt, de a valódi céljuk az volt, hogy egyesítsék a szigetet Görögországgal. A görögök és a görög ciprióták régóta dédelgetett álma, hogy uralják az Égei-tenger teljes szigetvilágát, és egy nagy görög birodalmat építsenek. Ezért is hívják Ciprust a 13. szigetnek. Csakhogy kudarcot vallottak. A puccs óriási hiba volt, mert semmibe vette az alkotmányt, amely lehetővé tette az úgynevezett garantőr hatalmaknak (Nagy-Britannia, Görögország és Törökország), hogy beavatkozzanak. Törökország pedig nem habozott közbelépni, hogy békét teremtsen. Máig emlékszem, hogy mi, fiatalok, illetve a gyerekek, nők és idősek micsoda örömmel fogadtuk az életünk és földünk megmentésére érkező török hadsereget.

– Élnek még a sebek, jelent ez még valamit a mai török ciprióta ifjúságnak?

– Kétségtelen, hogy ők mindezt már inkább tanulmányaikból, a könyvekből ismerik. Nem csoda, hogy Ciprus jövőjének kérdése nekik már mást jelent, őket inkább az Európai Unió, illetve a gazdasági nehézségek foglalkoztatják. Nehezebb őket bevonni, de ettől még igyekszünk megértetni velük, hogy mennyire fontos Ciprus, és hogy a fenntartható béke csak Törökországgal, a térség legerősebb hatalmával teremthető meg.

– Ciprusra legfeljebb befagyott konfliktusként szoktunk gondolni – de az elmúlt évek eseményei például Hegyi-Karabahban vagy Ukrajnában bizonyították, hogy ezek gyorsan „kiolvadnak”. Mi történne, ha a török hadsereg kivonulna, elképzelhető egy újabb fegyveres összecsapás?

– Ebbe bele sem merek gondolni! Ha a török hadsereg kivonulna, másnap reggel a nyakunkon lennének a görög ciprióták! És higgye el, a harc véresebb lenne, mint 1974-ben!

Folytatás

Forrás: magyarnemzet.hu