November 9-10-én a Budapesti Történeti Múzeum adott helyet a XII. Élet a török hódoltságban címet viselő konferenciának.
A rendezvény szervezője a Hungari Dzsebedzsi Kulturális Hagyományőrző és Sport Egyesület volt. Az exkluzív helyszínen felkészült előadók színvonalas előadásai hangzottak el különféle témákban. Az egyesület elnöke, M. Pap Gergely korhű ruhában vezényelte le a rendezvényt.
A konferencia nyolc szekcióból állt, közülük négyet – Diplomácia és kultúra; Magyar élet a hódoltságban; Háborúk I.; Háborúk II. – szombaton hallgathattak végig a regisztrált érdeklődők, míg vasárnap a másik négy szekció: Viselet, tárgykultúra; Mindennapok; Szervezetek, települések és a Török-magyar kapcsolatok az újkorban előadásai hangzottak el.
A 2. nap Mindennapok szekciója végén helyet kapott a Türkinfo olvasói számára sem ismeretlen “Kóstoljuk végig Törökországot!” előadás-sorozatból a Márvány-tengeri régió, melynek kissé lerövidített változatát ételkóstoló követte.
A kóstoló során:
- előételként mamzana,
- főételként pideli köfte,
- böreknek kaşnuka,
- desszertnek pedig peynir helvası került a tányérokra.
Valószínűleg jól sikerülhettek a fogások, hiszen többen is érdeklődtek a receptek iránt, különösképp a desszertnél. Az ételosztásban ketten segítségünkre voltak az egyesületből, így bármilyen hosszú sor kígyózott is előttünk, viszonylag gyorsan sikerült mindenki kíváncsiságát és éhségét csillapítani.
Ezúton is köszönöm a lehetőséget és a megtiszteltetést a Hungari Dzsebedzsi Egyesületnek, azon belül is Bruda Ildikónak és M. Pap Gergelynek!
És íme a receptek:
- Mamzana – saláta sült padlizsánnal, kápiával, paradicsommal – recept itt
- Pideli köfte – borjúvagdalt lepénykenyéren, paradicsomszósszal (4-5 személyre)
Hozzávalók:
1 db pide (török lepénykenyér) – recept itt
500 g darált borjúhús
2 db száraz zsemle
1 db tojás
2 fej vöröshagyma
4 g. fokhagyma
só, őrölt bors, őrölt római kömény, kakukkfű, pirospaprika (ízlés szerint köfte fűszerkeverék)
A paradicsomszószhoz:
4 ek. salça (sűrített paradicsom)
só, bors, granulált fokhagyma
2 ek. Étolaj
4 pohár víz
A tálaláshoz:
Fejenként 1-1 db paradicsom
Fejenként 1-1 db zöldpaprika (nem csípős)
Étolaj
Joghurt
Vaj
A vöröshagymát lereszeljük, a levét lecsepegtetjük, a fokhagymát összezúzzuk. A száraz zsemléket lereszeljük vagy ledaráljuk. A darált húst összegyúrjuk a hagymákkal, a tojással és a zsemlemorzsával. Sózzuk, fűszerezzük. Letakarva hűtőszekrényben pihentetjük.
A szószhoz kevés étolajon lepirítjuk a sűrített paradicsomot, majd felengedjük vízzel. Sózzuk, fűszerezzük, összeforraljuk, pár percig főzzük.
A köftéket kerekre, laposra formázzuk. Zsiradék nélkül, közepes lángon mindkét oldalukat átsütjük. A zöldpaprikát és a paradicsomot olajozott serpenyőben megsütjük.
Tálaláskor a tányér aljára felkockázott pidét teszünk, ezt meglocsoljuk paradicsomszósszal. Ráhelyezzük a köftéket, amit ismét paradicsomszósszal öntünk le, majd az egészet felforrósított vajjal is meglocsoljuk. Mellé teszünk egy sült paprikát és egy paradicsomot, valamint 1-2 ek. joghurtot.
- Kaşnuka – póréhagymás lepény
Hozzávalók:
3 db tojás
1 pohár olaj (a pohár 2 dl-es)
1 pohár joghurt
1/2 pohár tej
1 pohár liszt
1 pohár kukoricaliszt
1 cs. sütőpor
2 tk. só
1 tk. őrölt bors
1 tk. pirospaprika
2 db póréhagyma
2 db sárgarépa
3 db újhagyma
szezámmag
A póréhagymát és az újhagymát megpucoljuk, megmossuk, felkarikázzuk, a sárgarépát meghámozzuk, lereszeljük. A tojásokat felverjük az étolajjal, a joghurttal és a tejjel, a liszteket pedig összekeverjük a fűszerekkel együtt. A száraz és a nedves hozzávalókat elegyítjük, majd beletesszük a hagymákat és a sárgarépát, alaposan elkeverjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a tésztát, a tetejét megszórjuk szezámmaggal. 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 50 percig sütjük.
- Peynir helvası – sajthalva
Hozzávalók:
1 kg lor peyniri (friss, sótlan, török túrósajt)
20 dkg vaj
2 db tojássárgája
1 pohár tej (opcionális)
1,5 pohár búzadara (a pohár 2 dl-es)
3 pohár cukor
1 cs. vaníliás cukor
Egy fazékba morzsoljuk a sajtot, hozzáadjuk a vajat és a tojássárgáját. Elkezdjük melegíteni, a hő hatására a sajt levet enged (amennyiben mégsem, akkor jön bele a tej). Botmixerrel pürésíthetjük, jobb lesz az állaga. Apránként beleszórjuk a búzadarát, majd addig főzzük, míg a dara megpuhul. A masszába beleöntjük a cukrot és a vaníliás cukrot, ettől felhígul, amint a cukor megolvad benne.
A grízes masszát kivajazott tepsibe simítjuk. Tetején kicsit mélyebben bejelöljük a szeleteket, majd 200°C-ra előmelegített sütőben pirosra sütjük. Akkor jó, ha kívül ropog, belül puha.
Afiyet olsun! – Szegedi Ágnes