Magyar igazságból három van, miként jókívánságból is, ha kifogjuk az aranyhalat. A cigányzenekar száz tagot számlál, hét mérföldes csizmával indulunk neki a nagyvilágnak, és a sárkánynak is illik mind a hét fejét levágni. A kilences pedig Törökország száma, legalábbis a Türkinfónál.
Sorozatunkban azt vesszük sorra, mi a 9 jó, ismert, ízletes, hazahozni-, hallgatni- vagy kóstolnivaló, sínen gördülő vagy fülbemászó… Összeállításunkban nem az objektivitás, hanem kimondottan az egyéni ízlés vezérelt bennünket. Legyen szó utazásról, irodalomról, gasztronómiáról vagy lakberendezésről, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat Törökországról – 9 pontban.
Sokszor írunk Törökországgal kapcsolatban a legekről. Nem akarunk elfogultak lenni, nem akarjuk mindig csak azt hirdetni: a legszebb, a legjobb, a legelső. Ezért most bemutatjuk azokat a dolgokat is, amiben az ország nem első a világon. Íme a második helyezések listája, melyek közül némelyeket a természet, míg másokat az ember alkotott.
1A Karaköy-Beyoğlu alagút
A földalatti vasútépítés gondolata és megvalósítása a londoni metró 1863-as üzembe helyezésével kezdődött el. Második a világon az a föld alatt épült, alagútban és síneken közlekedő jármű, mely Isztambulban, Karaköy és Beyoğlu között jár még ma is. A vasútvonalat 1871-ben kezdték építeni és három év munka után, 1875. január 17-én indult el először az első jármű – meredeken felfelé mászva – az 573 méter hosszú pályán. Akkoriban két gőzgép működtette, majd 1911-ben elektromos üzemeltetésre váltottak.
Az ötlet Eugène Gavan francia mérnöktől származik, aki turistaként járt a városban. Szállása az európaiak által lakott kerületben volt, ám napjait szívesebben töltötte az oszmánok lakta, nyüzsgő városrészekben. Emiatt legalább naponta kétszer kellett a meredek lépcsőkön le- és felmásznia, mely egy idő után fárasztotta. Eredetileg csak két hónapra érkezett a városba, azonban két évig maradt, melynek során a tervét is megvalósította.
Minden nap 180–198 alkalommal jár fel és le a földalatti, mely egyszerre 170 utast tud szállítani. Naponta közel 15 ezren szállnak fel rá, évente mintegy 5,5 millióan.
2A Valla-szurdok
A Kastamonu tartományban tálalható Valla Kanyonu a világon a második legmélyebb szurdok címével büszkélkedhet (első a Tigrisugrás-szurdok Kínában).
Látványa lélegzetelállító. Azt mondják olyan, mintha a sziklákat késsel vágta volna el valaki. A falak magassága 800 és 1200 méter között változik, a szoros összesen 12 km hosszú. Bejárni csakis profi túravezetővel lehet, mert a legnehezebben járható szurdokok között is számontartják. A kitartó kalandorok két nap alatt tudnak végigmenni rajta egy 5-6 fős csapattal.
Szerencsére a kevésbé felkészültek is élvezhetik a páratlan látványt, mert van egy hatalmas, fából épült terasz, ahonnan bárki körbenézhet, sokszor a felhők felett járva, amikor a köd lehúzódik a sziklák közé.
Meg kell említeni még, hogy azok is bátran elutazhatnak oda, akik a mélyből szeretnék érezni a sziklák erejét. A szurdok másik végén, Pınarbaşı település közelében van a Horma Kanyonu, ahol 3 km hosszan sétálhatunk a sziklába vésett tartórudakra, fából épített utakon.
3Az Ulubey-szurdok
Ha van még kedvük a magasságból a mélybe nézni, akkor most következzék az Uşak tartományban található Ulubey Kanyonu. Az amerikai Grand Canyon után a világ második legnagyobb szurdokjaként emlegetik.
A hossza 45 km, mélysége átlagosan 170 méter. Lent egy folyó kanyarog, az azon átívelő hidak pedig sok száz éve épültek – érdekes látvány nyújtva az érdeklődőknek. Gránit és homokkő falak magasodnak a túrázók fölé, geológiai különlegességét pedig az itt áramló száraz levegőnek köszönheti.
A magasságfélelmüket legyőző látogatókat 2015. óta egy 12 méter széles üvegterasz várja, ahol besétálhatnak a szurdok fölé és 360 fokban nézhetnek körbe.
Ráadásul a közelben vannak a Kula település mellett található „tündérkémények” (peri bacaları) is, melyeket Kis Kappadókiaként is szokás emlegetni.
4A Vodafone Aréna
A Beşiktaş Torna Klub stadionjának története hosszú, melyet egy korábbi cikkünkben el is olvashatnak. A legújabb épület 2016. április 11-én nyitotta meg kapuit immár Vodafone Arena néven. Ebben az évben a StadiumDB.com neves zsűrije a világ második legszebb stadionjává választotta, a közönségszavazás listáján pedig győztes lett. A minden igényt kielégítő modern létesítmény befogadóképessége 41 903 fő.
5A Nemrut-hegy krátertava
A Nemrut-hegy és környezete számtalan csodát tartogat, a Nemrut Dağı Kalderası nevű krátertó egy ráadás ehhez.
A vulkanikus hegyen 2.247 m magasságban található a 48 km2 felületű tó, így a világ második legnagyobb, vulkáni kráterben található tava (az első a Lake Toba Indonéziában). Az átlagos mélysége 100 m, a legmélyebb pontja pedig 155 m. Sokan evezve is bejárják, illetve horgásznak is a bőséges halállománya miatt, de leginkább a fotósok kedvelik a lenyűgöző látvány miatt. A kráterben egyébként összesen 5 tó keletkezett, melyek közül kettő is nagy méretű. A kráter 26 km hosszúságú külső peremén mintegy 8,3 óra alatt lehet körbe sétálni.
6Az aranyló méz
Az egész világ méztermelése évente 1,8 millió (2019) tonna körüli. Ennek majd negyedét Kínában termelik meg a méhek. A második helyezett Törökország – Argentínával versengve –, de 2003-tól kezdődően Törökország az ágazat fejlesztéséhez egy nagyobb támogatást kapott, így pár év múlva már 7 millió méhkaptárral 114 ezer tonna mézet állított elő, mellyel a világ második helyezettjévé vált. Az országon belül három területen kiemelkedő a méhészeti ágazat: Ordu, Muğla és Adana.
A török mézzel kapcsolatban két érdekesség is megemlíthető.
Az ókor óta ismerik a Fekete-tenger környékén a pontuszi mézet, mely nagy mennyiségben tartalmazhat grayanotoxint és más mérgeket. A méhek ezen a környéken a hangafélékből és a szappanfafélékből gyűjtenek virágport, mely hányingert, hányást és hallucinációkat is okozhat.
A világ legdrágább mézét is az országban állítják elő. Egy 2500 méter magasan fekvő barlangban készül a Centauri Honey, a világ legdrágább méze, amiért kilogrammonként akár 150.000 eurót (54 millió forintot) is elkérnek.
7A Diyarbakır-erőd
A világ egyik legrégebbi és legtartósabb városfalaként a diyarbakıri építményt tartják számon, mely a kínai nagy fal után a világon a második leghosszabb magas kőfal. A fal hossza 5,5 kilométer, magassága 10-12 méter. A fal rajzolata felülnézetből látva a nagy rombuszhalra hasonlít. Az erődítményről és a mellette lévő kertekről részletes cikkünket is elolvashatják.
Egy érdekes legenda a terület elnevezésének története: Ben û Sen, azaz „Én vagy te?”. A történet szerint egy mester és a munkása fogadtak, hogy ki épít szebb, nagyobb, erősebb falat. Ketten két irányból kezdték az építést, majd egyszer a falak összeértek (ez a hal formának a csúcsa). Egymástól megkérdezték: én vagy te? Ám igazából mindkettő csodálta a másik művét. A mester mondta ki először: te, majd a falról a mélybe vetette magát. Látva ezt a munkás szintén leugrott. Mindketten meghaltak.
8A bányászok drótkötélpályája Ereğliben
Egy ipartörténeti különlegesség található Zonguldak tartomány Ereğli települése mellett Kandilli Varagel néven. Ezenkívül a világban egyetlen példa van ilyen meredeken épített sínpályára, melyet szintén bányászati munkálatok során használtak (Sewell, Chile – az UNESCO világörökségként nyilvántartott elhagyott bányászváros).
Ereğliben az 1880-as években építették, és 150 méter magasságba, két sínpályán járt fel és le a drótkötéllel működő szállítóeszköz. Szerszámokat és munkásokat szállítottak egy kőbányához. Ma is áll minden épület, amit akkoriban használtak.
A videóban jól megfigyelhető milyen különleges tájon, nehezen megközelíthető tengeröböl felett épült a pályarendszer. Bár hivatalos látogatásokat még nem szerveznek ide, a turisztikai szakemberek elkezdtek azon dolgozni, hogy kiaknázzák ezt a páratlan lehetőséget. Ráadásul aki errefelé jár a tartományszékhelyen, Zonguldakban, meglátogathat egy másik hasonló különlegességet, egy 600 m hosszú, a föld alatt épített sínpályát, melyet szintén a bányászok használtak, és közvetlenül a tengerparthoz vezet a sziklák alatt.
9A török tévésorozatok
Nem maradhat ki a második helyezések sorából a török filmipar, azon belül a tévésorozatok témája. Már pár éve emlegetik, hogy az amerikai piac után a legtöbb tévés produkciót Törökország adja el a világban, ám az utolsó két évben egyértelművé vált, hogy a dobogó második helyéről már nehéz lesz letaszítani.
Sőt, 2021 áprilisában bejelentették, hogy mostantól tévé sem kell, mert az egész világon elérhetőek a török gyártású sorozatok, hiszen egyszerűen csak le kell tölteni a Dramax nevű alkalmazást és máris nézhetőek (egyelőre spanyol és arab nyelven). Eddig 650 millió embert értek el 140 országban – azzal, hogy eladták a produkciókat a külföldi tévécsatornáknak – mostantól világszerte 4,6 milliárd internetező és 5,2 milliárd mobil internetező számára nézheti a drámákat és a szerelmi történeteket.
Egy két rekordert említünk csak meg példaként a számtalan világsiker közül. A Muhteşem Yüzyıl című történelmi sorozatot (Magyarországon Szulejmán) 70 országban, közel 500 millió ember nézte meg. A Kurtlar Vadisi (Farkasok völgye), mely az egyik legdrágábban forgatott produkció, egy időben 100 országban került bemutatásra. Az Aşk-ı Memnu (Magyarországon Tiltott szerelem) annak ellenére, hogy 2010-ben – azaz több, mint egy évtizede – véget ért, még mindig az egyik legnépszerűbb program a videómegosztókon.
Erdem Éva – Türkinfo