Gugli a faluban

Volt egyszer egy fiatal önkéntes, aki azzal a céllal érkezett Afyonkarahisar tartomány Yenibelkavak nevű falucskájába, hogy gyerekeket tanítson számítógépes szövegszerkesztésre. Majd az élet úgy hozta, hogy gyerekek tanítása helyett a falu 25 és 71 év közötti asszonyait vezette be az internet világába. Ezek az asszonyok, akik korábban semmit sem tudtak róla, ma már kötésmintát, süteményreceptet keresnek, illetve kórházi vizsgálatra kérnek időpontot az internet segítségével. Mikor ezt a szomszéd falu meghallotta, azonnal jelezte, hogy ők is igényt tartanak egy hasonló tanfolyamra.

Afyonkarahisar tartomány Yenibelkavak nevű falucskájában vagyunk egy kétemeletes házban. Az emeleti szobák egyikében meleg a tűzhely, készül a tea. A szoba közepén asztalok, rajtuk számítógép. Ez a szoba hamarosan a falu legzsúfoltabb helyisége lesz.

A 21 éves Gamze Tutan a Dumlupinar Egyetem Közgazdaságtudományi Karának hallgatója. Tanulmányai mellett a Habitat Alapítványnál önkéntesként tevékenykedik. Az alapítvány, a Türk Telekom és az ENSZ Fejlesztési Programja együtt vett részt egy 50 falut érintő projektben, mely az „Internettel könnyű az élet” nevet kapta. Gamze ennek a programnak a keretén belül nyerte meg azt a feladatot, hogy megismertesse a falusi gyerekekkel a szövegszerkesztő programot. Igen ám, csak az internetről és a számítógépről vajmi keveset tudó édesanyák bizalmatlanok voltak a gyermekeiket érintő új ismeretekkel szemben. Gamze felajánlotta hát, hogy akkor mindenekelőtt az anyákat vezeti be az internet világába.

„A legjobban attól féltek, hogy ha a gyerekek elrontanak valamit, nem fogják tudni helyrehozni. Egyébként láttam rajtuk a technika iránti érdeklődést, megkérdeztem hát, hogy mit szólnának, ha elmagyaráznám nekik a számítógép és az internet használatát. Eleinte vonakodtak. Nem látod, hány évesek vagyunk? Ennyi idősen hogyan akarod nekünk megtanítani? Meg sem értjük!– mondták. Ha eleinte kicsit tanácstalanok voltak is, végül azért mégis csak meggyőztem őket.”

Gamze Tutan, önkéntes. Fontosnak tartja, hogy hatással legyen más emberek életére.

Kétszer annyi jelentkező volt, mint amennyire számított

Gamze Tutan tíz számítógépet kért a Habitat Alapítványtól, melynek önkénteseként dolgozott. A tantermet a 71 éves Ravide Özdemir otthonának egyik szobájában alakították ki, mert náluk volt internet. Gamze az első alkalommal nyolc asszonyra számított, ezért nagyon meglepte, mikor tizenheten jelentek meg.

„A kurzus résztvevői 25 és 71 év közötti asszonyok voltak. Sokan itt használtak életükben először számítógépet. Ketten még írni és olvasni sem tudtak. Hogy mindenki jobban megértse, lerajzoltam a táblára a billentyűket, és a képek segítségével próbáltam megértetni a lényeget. Leegyszerűsítettem a nyelvet, amennyire csak lehetett. Az internet nyelvezetében rengeteg az angol kifejezés. Ezeket az életből vett példákkal próbáltam elmagyarázni.”

Volt, aki a gyermekével, volt, aki unokájával érkezett a kurzusra. Mivel sok volt az érdeklődő, ezért a számítógépeket felváltva használták.

Gamze az asszonyoknak a következőképpen magyarázta el, hogy a számítógépen megírt levelet hogyan tudják elküldeni:

„Azzal kezdtem, hogy az interneten végrehajtható számunkra hasznos műveletek nevei általában „e”-vel kezdődnek, például e-napló, e-mail, illetve a hivatalos ügyek intézésére szolgáló ’e-devlet’ (az ügyfélkapu török megfelelője). Elmondtam, hogy míg régen tollal papírra írtuk a leveleinket, ezek manapság már a számítógépen készülnek, és ezen keresztül is jutnak el a feladóhoz. A toll helyett billentyűzetet használunk, a papír célját szolgálja a képernyő, a feladó és a címzett megjelölése helyett e-mail címeket tüntetünk fel, és a postás, aki eljuttatja a levelet a címzettnek, a számítógépes levelezés esetében maga az internetkapcsolat. Ilyen módon könnyebben megértették.”

Ma már tudja, hogyan kérhet vizsgálatra időpontot vesebeteg férje számára

Birgül Aslan távolban élő hozzátartozóival videobeszélgetés útján szeretné tartani a kapcsolatot

Yenibelkavak aprócska, 45 lakóházból álló település, melynek összesen száz lakója van. Az idevalósiak többsége Izmirben, Antalyában, Denizliben, Isztambulban vagy külföldön él. A 48 éves Birgül Aslan bátyja Németországban, gyerekei Denizliben laknak. Aslan elsősorban emiatt szerette volna megtanulni az internet használatát.

„Korábban semmit sem tudtam. Internet sem volt a faluban. Mostantól azonban csak belépek a gugliba (google), és kedvemre keresgélhetek a kötöttcipőcske- vagy kardigánminták között, vagy olvasgathatom az édességrecepteket. A fiam, a lányom, a testvérem messze él tőlem. Azáltal, hogy a videobeszélgetések segítségével néha láthatom őket, könnyebb elviselnem a hiányukat. A férjem vesebeteg. Állandóan kórházba járkálnunk. Megtanultam, hogyan kérhetek vizsgálatra időpontot az interneten. Ez biztosan nagy segítség lesz számunkra.”

„Figyelemmel követhetem a gyermekem iskolai teljesítményét”

Hatice Özdemir is azok közé tartozott, akik életükben először használtak számítógépet.

A kurzuson résztvevők között van Hatice Özdemir is. Hatice, aki mostanáig egyáltalán nem használta a számítógépet, bevallotta nekünk, hogy a kurzusnak köszönhetően mára megbarátkozott vele is és az internettel is.

„A számítógép egy kapcsolatteremtő eszköz. Sok szempontból megkönnyíti az életünket. Például legutóbb egy tortareceptet találtam, amit otthon ki is próbáltam, és nagyon finomra sikerült. A férjem a gyermekünk iskolai teljesítményét mindig az e-naplón keresztül követte figyelemmel. Én is kíváncsi voltam, faggattam hát a páromat, és ma már én ellenőrzöm. Óriási változást hozott az életünkbe. Bárcsak lett volna lehetőségünk hamarabb megtanulni!”

A szomszéd falu is jelentkezett, hogy szeretne leckéket venni

Gamze Tutan elmesélte, hogy a kurzus ideje alatt az asszonyok mennyit segítettek egymásnak, hogyan biztatták egymást. Amint a közösségi médiában megosztotta az órákon készült fényképeket, azonnal jelentkezett nála a szomszédos falu, Türkbelkavak jegyzője.

„Két hete tartott a kurzus, mikor felkerestek a falu férfi tagjai. Azt mondták, hogy a kávéházban ücsörgés helyett szeretnék kihasználni az alkalmat, és kértek, hogy őket is tanítsam. Türkbelkavak jegyzője is megtalált a közösségi médián keresztül, és így kérlelt: Gyermekem, mi is rendelkezésedre bocsájtjuk az otthonainkat. Gyere el hozzánk, és taníts minket is!

Yenibelkavak falucskában november közepén indult a tanfolyam, amely során hetente egyszer gyűltek össze az érdeklődők, és hat hétig tartott. Gamze Tutan most kezdi az oktatást a szomszédos faluban, és az a célja, hogy a környék más falvait is megismertesse az internet és a számítógép világával.

Forrás: aljazeera.com

Fordította: Cserjés Emese – Türkinfo