Ezen a napon: Beethoven és a török zene

Ludwig van Beethoven zeneszerzőt és munkáit bemutatni nem célunk. 32 szonátája, 9 szimfóniája, 17 vonósnégyese, zongoraversenyei és Fidelio című operája sok tanulmány témája volt már.

1827. március 26-án hunyt el Bécsben, majd három nappal később 1827. március 29-én 10 ezer ember részvételével rendezett ünnepélyes temetéssel kísérték nyughelyére. Ezért ezen a napon elevenítjük fel Beethoven és a török zene kapcsolatát.

 

Az egyik kapcsolat egyértelmű. Hiszen gyakran hallhatjuk és jól ismerjük Beethoven Török indulóját. Sokan azt hiszik ez egy önálló műve, hiszen annyira közismert. Azonban alaposabb kutatás során megtudhatjuk, hogy ez a darab az Athén romjai kísérőzenéből származik.

Ebben a videóban „híres előadóktól” hallgathatjuk meg a darabot: Tom és Jerry a két művész. Számtalan változat található meg, választásunk oka, hogy így talán a gyerekek érdeklődését is felkeltjük.

Prof. Dr. Feza Tansuğ török zenetudós azonban Beethoven egy másik zeneműve kapcsán is felkutatta a török hangokat. A zeneszerző maga nem járt ugyan Törökországban, de egy másik zenész és író, a francia Jean Antoine Du Loir igen, és isztambuli útján részt vett egy dervis szertartáson. 1654-ben, az előadás megtekintése során a dallamokat lejegyezte és egy könyvben meg is írta élményeit.

Prof. Dr. Feza Tansuğ munkája során több utalást talált arra, hogy Beethoven Dervis kórus című darabját többen a török zenéhez hasonlítják. Saint-Saens 1872-ben írt erről az érzéséről, majd 50 évvel később egy levélben Ahmet Adnan Saygun is. Ezek az apró utalások késztették a professzort a kutatásra, így lelte fel az 1654-es könyvet a bécsi közkönyvtárban. Mivel Beethoven élete utolsó 22 évét Bécsben élte, nagy valószínűséggel ott találkozott a könyvvel és a dallamokkal.

Forrás: Prof. Feza Tansuğ írása karnavalsanat.com

 

Erdem Éva – Türkinfo