Ma – a modern képvilághoz szokott időszakban – már csak elvakult filmrajongók néznek meg ilyen csemegéket, mégis jó, ha ismerjük a filmtörténelem legfontosabb alkotásait.
1931. december 1. a török filmtörténelem egyik meghatározó mérföldköve. Ekkor mutatták be ugyanis az első hangosfilmet, melynek címe: İstanbul Sokaklarında – Isztambul utcáin.
Ez a film az első olyan alkotás, melyet koprodukcióban, négy ország együttműködésével készítettek. A főbb szerepeket a török Semiha Berksoy (az első török operaművész), T. Galip Arcan, Talat Artemel és Bedia Muvahhit (az első török színpadi és filmszínésznő), továbbá az egyiptomi Azize Emir és a görög Gavrilides játszották.
A rendező és forgatókönyvíró az a Muhsin Ertuğrul, akit a török Hamletnek is neveznek, mert ő fordította és állította színpadra először a Hamletet Törökországban.
A magyar olvasók számára érdekességként megemlíthető, hogy felbukkan egy magyar név is a stáblistán: Nicolas Farkas a magyar származású, 1890-ben Erdélyben született producer, forgatókönyvíró és rendező, aki rengeteg film elkészítésében vett részt Ausztriában és Franciaországban, az első török hangosfilm látványvilágáért felelős rendezőként dolgozott.
A forgatások is különböző országokban zajlottak, így a stáb Isztambul, Kairó, Párizs és Athén között utazott. A filmet némán készítették el, majd utólag hangosították a párizsi Espinya stúdióban.
A film története szerint két testvér ugyanabba a lányba lesz szerelmes. A nő bárénekes, fényűző életvitelét szerelmei finanszírozzák. Az egyik testvér (Rahmi) bankban dolgozik, és sikkaszt, hogy a pénzt a lánynak adhassa. Természetesen erre fény derül, és nem dolgozhat ott tovább. Sőt a család, így testvére (Talat) is fenyegetve érzi magát a pénz visszafizetése miatt. Később a báty újra a bárban találja testvérét a nővel, emiatt annyira dühös lesz, hogy italát az arcába önti. Az italban található gyógyszer miatt a fiú megvakul…
Sajnos ezt a filmet nem tudjuk Önöknek megmutatni. De mit szólnának hozzá, ha betekintenénk a valóságos isztambuli utcák életébe? Ezt a pár perces dokumentumfilmet szintén 1931-ben készítette egy angol társaság.
Erdem Éva – Türkinfo