Az Aleppó térségében jelenleg folyó rendkívül heves harc komoly hatással lehet a szíriai polgárháború kimenetelére, és azzal a kockázattal jár, hogy az regionális konfliktussá szélesedik.
A harcba a válság összes fontos szereplője bekapcsolódott – írja az amerikai hírügynökség bejrúti keltezésű elemzésében.
A földrajzi keretet egy közel száz kilométeres, a török határ mentén húzódó övezet adja, nyugaton Azáztól a keleti Dzserablúszig, délen pedig Aleppó északi külvárosáig. A zóna kelet és nyugat felől kurd területek közé ékelődik be. Azáz és Marea a törökök által támogatott, kormányellenes felkelők kezén van. Dzserablúsz az Iszlám Állam (IÁ) fanatikusainak az erőssége. A kormányerők a Hezbollah libanoni síita szervezet és Irán támogatásával Tel-Rifaat környéke felől nyomulnak északi irányba. Az IÁ területét az amerikaiak vezette koalíció légi ereje, a felkelőket pedig orosz harci gépek bombázzák.
Azáz kulcsfontosságú város, illetve járás határátkelővel, ahol a felkelők utánpótlási vonala vezet Törökországba azóta, hogy 2012-ben elfoglalták. Ez az útvonal köti össze Kelet-Aleppóban lévő állásaikat Törökországgal. Ha ezt a folyosót elveszítik, az gyakorlatilag Aleppó, a második legfontosabb szíriai város elvesztését jelenti számukra. Ezzel az egész határvonal a szíriai hadsereg vagy a kurd erők birtokába kerül.
A kurdok folytatják a legsikeresebb ellenállást a terjeszkedő Iszlám Állammal szemben. Szövetségesük az Egyesült Államok és Oroszország is. Az ő hatalmukban van majdnem az egész török határvonal, leszámítva néhány foltját, ahol a felkelők vagy az iszlamisták az urak. Most azzal próbálkoznak, hogy összekössék nyugati és keleti területeiket. Azáz felé közeledésük vészjelzésként hatott a Damaszkusszal ellenséges viszonyban álló Ankarára, amelynek hadserege tüzérségi tüzet zúdított rájuk. Ahmet Davutoglu török kormányfő „a legkeményebb választ” helyezte kilátásba, ha elfoglalják a várost. A kurdok az Iszlám Állam Dzserablúsznál kezdődő területe ellen is készülődnek.
ujszo.com