A Spotify egy alkalmazás, melyet leginkább a Z-generáció használ, és bár nemcsak a fiatalok kiváltsága, mégis valahogy a modern viselkedéssel azonosítjuk. Manapság az ismerkedős kérdések között szerepel: ki van a Spotify-listádon?
Ezért is lehet meglepő a tény, amelyet egy cikkben olvastam, hogy a török népzene hallgatottsága – a Spotify statisztika szerint – az elmúlt négy évben 260%-os növekedést mutat. A cikk szerzője szerint ez nem növekedés, csak a valóságra világít rá, hiszen így könnyedén tudjuk mérni, mely dalokat kik és hányan hallgatják meg. A török népzene és a népdalok pedig igenis ott vannak a Z-generáció Spotify-listáján.
Népzenét mondok, mert nem tudok jobb szót a halk müziği kifejezésre.
Igaz, hogy ének-zene órán alaposan megtanultuk: a népdal szerzője nem ismert, szövege a nép ajkán csiszolódva, szájhagyomány útján maradt fenn. Ha a fogalmakat értelmezzük tovább, népies műdal az, mely egyéni szerzőktől származó lírai dal, énekes műzene. Keverednek benne a nép- és műzenei, valamint a szóbeli és irodalmi elemek.
Valójában erről van itt szó, amikor a török népzenéről írunk, török népzenét hallgatunk. Egyéni és szerzője ismert. Sőt ki kell hangsúlyozni: egyedi, különleges szerzők művei ezek a dalok.
Mégis népdal, mert a török ember szeret énekelni és muzsikálni. Bağlama és saz, de legalább egy gitár kerül elő egy egyszerű baráti találkozó alkalmával is, és máris felhangzanak azok a népzenei elemekkel tarkított dalok, melyet a Z-generáció tagjai is imádnak és énekelnek tovább.
A listán szereplő számtalan művészről már olvashattak a Türkinfo oldalain. Így most könnyű dolgunk van a bemutatássukkal és Önöknek is a megismerkedéssel. Csak klikkeljenek a nevekre, és máris megtudhatnak róluk sok mindent. Persze akkor ismerik meg igazán a művészeket, ha – akár csak barangolva a zenei szolgáltatón, akár a lenti lista alapján – meghallgatják legnépszerűbb dalaikat.
A „sztyeppék lantosa” néven is ismert Neşet Ertaş a vándordervisek utolsó neves képviselője volt. Neşet egyáltalán nem volt hagyományos népi bárd. Nem a népi hangszereken játszott, hanem azok elektromos verzióján, amelyek manapság a közép-anatóliai városokban is gyakoriak.
Selda Bağcan a dalai és nyílt véleményformálása miatt a börtönt is megjárt nő, aki az Esti mesék lázadó lányoknak – 100 különleges nő története című, nemzetközi sikernek örvendő könyv egyik fejezetének is főszereplője.
Musa Eroğlu és Volkan Konak részletes bemutatásával még tartozunk, de dalaikat megtalálják nálunk is. Viszont a nagyon fiatalon elhunyt, roppant népszerű Kâzım Koyuncu története elolvasható egy cikkünkben.
A fent is említett újságcikk szerzője kiemeli, hogy a zene ereje és jelentősége abban van, hogy összeköti a népet, és segít megélni az emberek aktuális lelkiállapotát legyen az boldog vagy éppen ellenkezőleg, gyászos. Megemlíti azokat a művészeket is, akik az anatóliai dallamokat kívülvitték a török határokon, megismertették a világgal, és éppen napjainkban szereztek óriási népszerűséget a régi nagy nevek dalainak újrafeldolgozásával.
Személyes kedvencem az Altın Gün, akiket legtöbben akkor ismertek meg, amikor kihirdették a 2020-as Grammy-jelölteket, és a Világzenei album kategóriában ez a török folk-rock zenét játszó csapat is az elit listára került. Már Magyarországon is annyira népszerűek, hogy nem lehet jegyet kapni a koncertjükre, mikor Budapesten járnak, csak akkor, ha időben észbe kapunk (én nem voltam elég gyors).
Gaye Su Akyol is adott már koncertet a magyar fővárosban néhány évvel ezelőtt. A tradicionális anatóliai zenét, a pszichedelia, a surf rock és a post-punk kontrasztjait egyesíti futurisztikus megközelítésével. Különleges egyéniség, lázadó a szó nemes értelmében.
Vele is készített közös dalokat a nagyon népszerű VEYasin vagy Hey! Douglas néven ismert török DJ is. Minden idők legismertebb török dalát, az Ayva Çiçek Açmış címűt szerintem a magyar olvasók zöme is hallotta már, és szerintem jó tesz neki a modern feldolgozás. Az elektronikus zene és az anatóliai dallamok találkozása remek egyveleg, annyira, hogy a DJ 2020-ban Arany Pillangó díjat is kapott érte.
Jöjjön végre a lista, mely a török népzene sztárjait sorolja fel!
Néhányan réges-régen éneklik dalaikat, ma is koncerteznek. Másoktól már örökre búcsút vettünk, hangszerük elhallgatott, de az internet segít nekünk abban, hogy bárhol, bármikor velünk legyenek.
A legtöbbet hallgatott török népzene művészek
(a statisztika 2022 júniusa és 2023 júniusa közötti adatok alapján készült)
- Neşet Ertaş
2. Selda Bağcan
3. Musa Eroğlu
4. Kâzım Koyuncu
5. Volkan Konak
6. Edip Akbayram
7. Ahmet Aslan
8. Grup Abdal
9. Zara
10. Nurettin Rençber
A legtöbbször lejátszott dalok listája
- Mihriban – Musa Eroğlu
2. Öyle Bir Yerdeyim ki Ahmet Kaya, Selda Bağcan
3. Söyle Sunam – Nurettin Rençber
4. Yolcu – Neşet Ertaş
5. Telli Turnam – Musa Eroğlu
6. Ruhumda Sızı – Ender Balkır
7. Aldırma Gönül – Edip Akbayram
8. Yalan Dünya – Neşet Ertaş
9. Neredesin Sen – Neşet Ertaş
10. Halil İbrahim – Musa Eroğlu
Ha koncerten is ismerkednének hasonló dalokkal, azt Magyarországon is megtehetik. Szerencsések vagyunk, mert van egy csapat, amely Budapest klubjaiban és magyar vidéki városokban játssza el nekünk. A Nasip Kısmetet 2019-ben alapította a már jó pár éve Budapesten élő Arif Erdem Ocak.
Az ötletadó és listákat tartalmazó eredeti cikket elolvashatják a Hürriyet napilap Pazar mellékletében.
Erdem Éva – Türkinfo